Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

B-BOX – przydomowa pasieka dla każdego

B-BOX

B-BOX – przydomowa pasieka dla każdego

Jedna z włoskich pszczelarni stworzyła projekt niewielkiej pasieki dla pszczół, która może stanąć przy każdym domu. Według założeń twórców B-BOX ma przyczynić się do rozszerzenia populacji tych pożytecznych owadów.

Reklama

B-BOX – pasieka dla pszczół nowego typu

Aby zwiększyć populację pszczół na całym świecie, pracownicy jednej z włoskich pszczelarni stworzyli projekt niewielkiej pasieki, która może stanąć przy każdym domu. B-BOX, bo tak nazwano wynalazek, zdaniem jego twórców, ma zachęcać ludzi do trzymania owadów w przydomowych ogródkach, a także udowodnić, że pszczoły nie są agresywne.

B-BOX został zaprojektowany tak, by jego zwykłą obsługą mógł się zająć każdy, nawet największy pszczeli laik. Ponadto, do korzystania z urządzenia, np. przy wyciąganiu plastrów miodu, nie jest potrzebny odpowiedni strój pszczelarski, ani żadne specjalistyczne narzędzia. Jak wiemy, pszczoły to pożytyczne stworzenia ważne dla wielu ekosystemów na całym świecie.

Ile zawdzięczamy pszczołom?

Pszczoły odpowiadają za zapylanie większości roślin – ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie, a w Europie ponad 78% wszystkich roślin jest owadopylnych. Obecnie ze względu na zmiany klimatyczne, ale także przez używane w rolnictwie silne środki ochrony roślin obserwujemy masowe wymieranie tych owadów. Każdej zimy tylko na terenie Polski ginie około 30% pszczelich rodzin.

Autorzy projektu zwracają uwagę, że rozwiązanie jest niezwykle korzystne – zarówno zwiększamy populacje tych pożytecznych owadów, jak i możemy pozyskiwać miód w łatwy i bezpieczny sposób.

Według zapowiedzi producentów, pierwsze pasieki mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Źródło: beeing.it/en, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.