B-BOX – przydomowa pasieka dla każdego

Jedna z włoskich pszczelarni stworzyła projekt niewielkiej pasieki dla pszczół, która może stanąć przy każdym domu. Według założeń twórców B-BOX ma przyczynić się do rozszerzenia populacji tych pożytecznych owadów.

Pszczoły odpowiadają za zapylanie większości roślin – ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie, a w Europie ponad 78% wszystkich roślin jest owadopylnych. Obecnie ze względu na zmiany klimatyczne, ale także przez używane w rolnictwie silne środki ochrony roślin obserwujemy masowe wymieranie tych owadów. Każdej zimy tylko na terenie Polski ginie około 30% pszczelich rodzin.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Aby zwiększyć populację pszczół na całym świecie, pracownicy jednej z włoskich pszczelarni stworzyli projekt niewielkiej pasieki, która może stanąć przy każdym domu. B-BOX, bo tak nazwano wynalazek, zdaniem jego twórców, ma zachęcać ludzi do trzymania owadów w przydomowych ogródkach, a także udowodnić, że pszczoły nie są agresywne.

B-BOX został zaprojektowany tak, by jego zwykłą obsługą mógł się zająć każdy, nawet największy pszczeli laik. Ponadto, do korzystania z urządzenia, np. przy wyciąganiu plastrów miodu, nie jest potrzebny odpowiedni strój pszczelarski, ani żadne specjalistyczne narzędzia. Autorzy projektu zwracają uwagę, że rozwiązanie jest niezwykle korzystne – zarówno zwiększamy populacje tych pożytecznych owadów, jak i możemy pozyskiwać miód w łatwy i bezpieczny sposób.

Według zapowiedzi producentów, pierwsze pasieki mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Źródło: whitemad.pl