Ile energii rocznie wytwarzają spalarnie odpadów w Polsce?

Biorąc pod uwagę ilość elektrowni produkujących energię z odpadów lub ich przerób, jesteśmy daleko w tyle za innymi państwami w Europie lub na świecie. Powoli nadrabiamy te zaległości, przygotowując się do nowych inwestycji.

Dotychczas powstałe spalarnie w Polsce łącznie mogą przerobić ok. 800 tys. ton śmieci. Są to zakłady obróbki termicznej odpadów w Białymstoku, Koninie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu i Szczecinie. Pod koniec bieżącego roku zostanie uruchomiony zakład utylizacji odpadów w Rzeszowie, na 2021 rok przewiduje się otwarcie spalarni w Szadółkach (Gdańsk). Energia zarówno elektryczna, jak i cieplna, która zostanie przez zakłady wyprodukowana, przekroczy 100 MW.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku został otwarty 31 grudnia 2015 roku. Dzięki obróbce termicznej odpadów dostarcza 43 tys. MWh energii elektrycznej oraz ok. 360 tys. GJ energii cieplnej do 16 tys. gospodarstwach domowych. W zimie dzięki tej energii ogrzewane jest 875 budynków jednorodzinnych. Taką wydajność zapewnia przerobienie 120 tys. ton śmieci.

Przepustowość zakładu zajmującego się termiczną obróbką śmieci w Koninie jest mniejsza od tego w Białymstoku, a także od pozostałych zakładów. Rocznie wynosi około 94 tys. ton odpadów. Dzięki utylizacji śmieci wyprodukowana zostaje energia elektryczna na poziomie 6,8 MW i energia cieplna w granicach około 15,5 MW.

Zastosowana technologia w zakładzie wybudowanym w Bydgoszczy pozwala wytworzyć 27,7 MW energii cieplnej i 9,2 MW energii elektrycznej. Do wytworzenia takiej energii rocznie zakład zużywa około 180 tys. ton odpadów.

Zakłada się, że otwarta w Szczecinie spalarnia będzie w stanie poddać obróbce termicznej przez rok około 150 tys. ton odpadów komunalnych, co w konsekwencji zapewni prąd i ciepło 30 tys. gospodarstw domowych. Maksymalna energia elektryczna może wynieść 7,5 MW, a energia cieplna 32 MW.

Zakład w Krakowie przekształca 220 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, w wyniku czego powstaje energia elektryczna wielkości 65 000 MWh i energia cieplna równa 280 000 MWh. To największa ekospalarnia spośród wszystkich.

Na koniec roku planowane jest otwarcie Ekospalarni w Rzeszowie. Ta ekospalarnia ma doskonałą lokalizację, ponieważ powstanie ona przy sortowni odpadów. Dzięki temu część kosztów logistycznych np. transportu zostanie ograniczona. Zakłada się, że pierwsza z dwóch linii będzie przerabiać około 100 tys. ton śmieci na energię cieplną i elektryczną.

Na 2021 rok planuje się otwarcie ekologicznej spalarni śmieci w Gdańsku. Jej przerób może sięgać nawet 160 tys. ton odpadów rocznie.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.