Indie: Siły specjalne bronią nosorożców

Władze Indii, aby powstrzymać kłusowników, którzy od 2013 roku zabili 101 nosorożców, utworzyły specjalną, paramilitarną jednostkę. Siły Specjalne Ochrony Nosorożców, to licząca 82 funkcjonariuszy grupa, która służyć będzie w parku narodowym Kaziranga w stanie Asam.

Nosorożce  giną ze względu na swoje rogi

Nielegalny handel rogami nosorożców to główny powód, przez który gatunek znalazł się na skraju wyginięcia. Na czarnym rynku za gram sproszkowanego rogu płaci się 50 dolarów, czyli praktycznie tyle co za kokainę. Największy popyt na ten specyfik panuje w Wietnamie i Chinach , gdzie wciąż pokutuje przekonanie o jego leczniczych właściwościach. Sproszkowany róg ma być panaceum na wiele dolegliwości, m.in. na problemy z potencją.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Długi proces powoływania jednostki

W latach 90. kiedy ataki kłusowników mocno się nasiliły, nie podejmowano żadnych działań. Indyjski rząd koncentrował swoje ówczesne działania na zwalczaniu grup rebeliantów. Pierwsze decyzje o utworzeniu nowej jednostki do walki z kłusownikami zapadły w 2015 roku. Rekrutacja kandydatów zakończyła się jednak dopiero w 2018 r. 

Specjalne szkolenie 

Do Sił Specjalnych Ochrony Nosorożców należy obecnie 74 mężczyzn i 8 kobiet. Zanim zostali włączeni w szeregi jednostki musieli przejść specjalistyczne szkolenie. Przez 10 miesięcy uczestniczyli w działaniach wojskowych prowadzonych w dżungli, odbyli także zawodowy kurs tropienia.

Przeszli szkolenie z posługiwania się różnymi typami broni wykorzystywanej w obławach policyjnychpowiedział dziennikowi “The Indian Express” dyrektor parku Kaziranga, Karmashree Sivakumar.

Dodatkowa ochrona w parku Kaziranga

Park narodowy Kaziranga , w obrębie którego prowadzone będą działania Sił Specjalnych Ochrony Nosorożców, wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

SRPF jest dodatkową siłą obok Sił Ochrony Lasów Asamu i jest wyszkolona pod kątem operacji związanych z ochroną nosorożców. To wielkie wzmocnienie w walce z kłusownikamizapewnił Sivakumar.

Źródło: dobrewiadomosci.pl