Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W ciągu jednej nocy woda w jeziorze stała się różowa

W ciągu jednej nocy woda w jeziorze stała się różowa

Wody jeziora Lonar położonego w Indiach w ciągu jednej nocy zmieniły kolor z niebieskiego na różowy. Zdaniem naukowców przyczyną tego zjawiska jest wysokie zasolenie zbiornika.

BANER MOBILEB1
Reklama

Niezwykłe jezioro odsłoniło kolejne oblicze 

Jezioro Lonar znajdujące się w stanie Maharasztra w Indiach, ok. 500 km od Bombaju, jest jedynym zbiornikiem wodnym na świecie, który położony jest w kraterze meteorytowym, powstałym w skałach bazaltowych ok. 50 tys. lat temu. Zasolenie akwenu, które zwykle charakteryzuje się wysokim stężeniem, zmienia się wraz z porami roku. Znacząco zwiększa się zwłaszcza w porze suchej.

Teraz Lonar po raz kolejny zaskoczył mieszkańców. W ciągu jednej nocy woda w zbiorniku nabrała intensywnego, różowego koloru. Zjawisko, do którego doszło kilka dni temu, zdziwiło nawet lokalnych geologów.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Co wpłynęło na zmianę koloru?

Według specjalistów, powodem zmiany barwy wody może być wyższa niż zwykle zawartość soli w wodzie lub obecność glonów. Przyczyną może także działanie obu tych czynników równocześnie. Podobne procesy mają wpływ na kolor wody w części Wielkiego Jeziora Słonego w Utah i Jeziora Hillier w Australii.

W tym roku akwen jest mocno różowy, ponieważ zasolenie wody wzrosłowyjaśnił badacz cytowany przez CNN Travel.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Jak tłumaczy lokalny geolog Gajananan Kharat, podobne zjawiska faktycznie miały miejsce już wcześniej. Zaznacza jednak, że barwa wody jeziora Lonar nie była nigdy aż tak intensywna.

Zagadkę mają rozwiązać badania

Ostateczną odpowiedź, która wyjaśni przyczyny wystąpienia tego niecodziennego zjawiska mają dać specjalistyczne badania. Pobrano już próbki wody z kilku miejsc jeziora. Jak podkreśla Kharat, dopiero ich dokładna analiza pozwoli ustalić, co konkretnie spowodowało zmianę koloru wody w zbiorniku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.