Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Indie wybudują wieże oczyszczające powietrze

Indie wybudują wieże oczyszczające powietrze

Władze Indii, zmagając się z problemem największego zanieczyszczenia powietrza na świecie, postanowiły w Delhi zbudować sieć wieży filtracyjnych. Dzięki specjalnej technologii, która ma zostać wykorzystana w ich budowie, wieże mają sprawnie i na dużą skalę oczyszczać powietrze w mieście.

Reklama

Według pomiarów, które w ostatnim czasie przeprowadziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), powietrze w New Delhi, które jest jednym z najgęściej zaludnionych ośrodków miejskich, każdego dnia przekracza normę niemal 25-krotnie. Egzystencja w stolicy Indii staje się niebezpieczna dla życia i zdrowia jego mieszkańców.

wieza oczyszczajaca 3

Władze Indii, aby przeciwdziałać problemowi, planują wprowadzić pilotażowy projekt „Aura”. W jego ramach miasto ma zostać otoczone szczelnym pierścieniem wież filtracyjnych, których wysokość wyniesie 60 metrów. Wstępny plan zakłada, że zostaną umieszczone na granicach miasta, a ich zadaniem będzie oczyszczanie powietrza, które nadlatuje z przedmieść. Mniejsze wieże – o wysokości 18 metrów – mają stanąć w centrum, m.in. przy ruchliwych ulicach i rondach oraz w parkach.

wieza oczyszczajaca 4

Wieże zostały zaprojektowane tak, by mogły pochłaniać powietrze całą swoją powierzchnią. Dzięki spiralnej, aerodynamicznej konstrukcji powietrze może w łatwy i szybki sposób docierać do wnętrza obiektu. Tam – wtłoczone do specjalnych komór – zostaje oczyszczone, a następnie wypchnięte na zewnątrz, niczym z komina. Wstępne pomiary pokazują, że mniejsze wieże mogą dziennie oczyścić aż 36 milionów metrów sześciennych powietrza, a zasięg ich działania to około 1 km kwadratowy.

Autorem projektu wież filtrujących „Aura” jest pracownia Studio Symbiosis, która specjalizuje się w wykorzystywaniu nowatorskich technologii w swoich urbanistycznych projektach. Jakiś czas temu opracowana przez nich technologia przeszła wstępne testy, a ich pozytywne efekty sprawiły, że prace nad nią postanowiono kontynuować.

fot: dezeen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.