Innowacyjna instalacja BIOPV pojawiła się w jednej z francuskich szkół

Innowacyjna instalacja BIOPV pojawiła się w jednej z francuskich szkół

Instalacje OZE są coraz częstszym wyborem w przypadku budynków użyteczności publicznej, w tym również i szkół. Zielona energia pozwala na uzyskanie energetycznej niezależności, a co za tym idzie sporych oszczędności związanych z porzuceniem konwencjonalnych źródeł energii. Polskie szkoły coraz częściej są zainteresowane takimi rozwiązaniami, wzorując się na zachodnich obiektach, dla których inwestycje tego typu są normą.  Za taki przykład można podać szkołę we francuskiej miejscowości La Rochelle, gdzie zamontowano innowacyjną instalację BIOPV.

Instalacja BIOPV różni się od powszechnie stosowanych rozwiązań PV tym, że jest wytwarzana z ogniw organicznych, które dopiero zyskują na popularności. Instalacja fotowoltaiczna powstała na dachu francuskiej szkoły to efekt współpracy niemieckiej firmy Heliatek, odpowiedzialnej za dostarczenie paneli, oraz francuskiego koncernu energetycznego Engie.

Lekkie dachy, które zwykle nie pozwalają na standardową technologię fotowoltaiczną, mogą teraz wytwarzać energię elektryczną. Szkoła ta zmniejsza emisję dwutlenku węgla i przyczynia się do bardziej zrównoważonej produkcji energii. Dzięki naszemu silnemu partnerowi i inwestorowi Engie mogliśmy zrealizować ten ekscytujący projekt w krótkim czasie – powiedział Thibaud Le Séguillon, prezes zarządu Heliatek.

Według szacunków, zamontowana instalacja o mocy 22,5 kWp ma pokryć 15% zapotrzebowania szkoły na energię elektryczną, co przełoży się na dostarczenie ok. 24 MWh w skali roku.

Foto: Heliatek

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.