Inowrocław z ekologiczną flotą autobusów

Rozwój komunikacji miejskiej jest istotny z punktu widzenia miast. Nowoczesna flota i szeroka linia połączeń skłaniają mieszkańców do pozostawienia swoich samochodów w garażach. Jest to korzystne, ponieważ minimalizuje ryzyko powstawania smogu oraz zakorkowania najważniejszych ulic miasta. Zauważa to Inowrocław i inwestuje w nowe autobusy.

Wszystko wskazuje na to, że będziemy pierwszym średniej wielkości miastem w Europie, w którym 100 procent autobusów miejskich będzie pojazdami z napędem w pełni ekologicznym, cichymi, bezpiecznymi dla środowiska i komfortowymi dla mieszkańców, w tym niepełnosprawnych”, mówi dla portalu pomorska.pl Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Już w 2015 roku miasto dokonało zakupu dwunastu autobusów. Dwa z nich były pełnymi elektrykami, zaś cała reszta to autobusy hybrydowe. Przed końcem roku do Inowrocławia trafi kolejne szesnaście egzemplarzy ekologicznych pojazdów. Osiem z nich również będzie hybrydami z silnikiem spalinowym jako wspomagającym. Reszta będzie napędzana za pomocą silników elektrycznych. Zwycięzca przetargu zostanie zobowiązany do dostarczenia potrzebnych pantografów do ładowania akumulatorów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na ten moment do przetargu zgłosiło się Volvo Bus Corporation oraz Ursus Bus S.A., a sam zakup będzie współfinansowany z funduszy europejskich w wysokości 85% całej kwoty.