Instalacja fotowoltaiczna – bezpieczne źródło energii do ogrzewania domów

Zima nie odpuszcza w tym roku. Gwałtowny spadek temperatury często wiąże się z dodatkowym dogrzewaniem domów i mieszkań. W przypadku domków jedno i wielorodzinnych może okazać się to bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli jego mieszkańcy korzystają z przestarzałych źródeł ciepła. Wtedy nie trudno o zaczadzenie lub pożar. Fotowoltaika to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Dlaczego?

Panele słoneczne są bezawaryjne. Wytwarzają napięcie, gdy padają na nie promienie słoneczne. Dlatego rano i wieczorem jest ono małe lub nawet zerowe, a w ciągu dnia osiąga wysokie wartości i przekłada się na dużą produkcję energii. Nocą instalacja fotowoltaiczna nie działa, a jej właściciele korzystają z prądu wygenerowanego wcześniej, więc mogą spać spokojnie.

Produkująca energię elektryczną instalacja fotowoltaiczna samoistnie nie wywoła pożaru lub sama nie ulegnie zapaleniu. Współcześnie wyposażona jest w najnowocześniejsze zabezpieczenia przepływu prądu stałego i zmiennego oraz dobrej jakości komponenty, takie jak przewody i wtyczki. Całość dodatkowo uzupełnia instalacja odgromowa i przeciwprzepięciowa, rozłączniki bezpiecznikowe i wyłączniki. Dzięki temu można z łatwością wyłączyć panele słoneczne.

W chwili zagrożenia, gdy dom dogrzewany jest innym, konwencjonalnym źródłem ogrzewania (np. piecem na drewno) i wybuchnie w kotłowni pożar, wystarczy wyłączyć napięcie w budynku i odłączyć inwerter. Spowoduje to przerwę w obiegu prądu i zagwarantuje bezpieczeństwo. Ogniwa fotowoltaiczne nie są zapalne, dlatego nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia.

Gdy dom ogrzewany jest przy pomocy energii elektrycznej, wykorzystywanej w energooszczędnych rozwiązaniach dostarczania ciepła, zmniejsza się ryzyko pożaru. Może ono wystąpić jedynie w przypadku zaprószenia ognia przez mieszkańców, ponieważ prąd jest dostarczany wówczas bezpośrednio z własnej elektrowni słonecznej.

Korzystając z instalacji fotowoltaicznej mamy również gwarancję, że nie emituje ona żadnych zanieczyszczeń. Jeśli nie tylko dostarcza prąd dla urządzeń w domu, ale jest także źródłem energii dla nowoczesnych energooszczędnych źródeł ciepła, jak pompy ciepła, wówczas ryzyko zaczadzenia spada do zera.