Instalacja fotowoltaiczna – bezpieczne źródło energii do ogrzewania domów

Zima nie odpuszcza w tym roku. Gwałtowny spadek temperatury często wiąże się z dodatkowym dogrzewaniem domów i mieszkań. W przypadku domków jedno i wielorodzinnych może okazać się to bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli jego mieszkańcy korzystają z przestarzałych źródeł ciepła. Wtedy nie trudno o zaczadzenie lub pożar. Fotowoltaika to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Dlaczego?

Panele słoneczne są bezawaryjne. Wytwarzają napięcie, gdy padają na nie promienie słoneczne. Dlatego rano i wieczorem jest ono małe lub nawet zerowe, a w ciągu dnia osiąga wysokie wartości i przekłada się na dużą produkcję energii. Nocą instalacja fotowoltaiczna nie działa, a jej właściciele korzystają z prądu wygenerowanego wcześniej, więc mogą spać spokojnie.

Produkująca energię elektryczną instalacja fotowoltaiczna samoistnie nie wywoła pożaru lub sama nie ulegnie zapaleniu. Współcześnie wyposażona jest w najnowocześniejsze zabezpieczenia przepływu prądu stałego i zmiennego oraz dobrej jakości komponenty, takie jak przewody i wtyczki. Całość dodatkowo uzupełnia instalacja odgromowa i przeciwprzepięciowa, rozłączniki bezpiecznikowe i wyłączniki. Dzięki temu można z łatwością wyłączyć panele słoneczne.

W chwili zagrożenia, gdy dom dogrzewany jest innym, konwencjonalnym źródłem ogrzewania (np. piecem na drewno) i wybuchnie w kotłowni pożar, wystarczy wyłączyć napięcie w budynku i odłączyć inwerter. Spowoduje to przerwę w obiegu prądu i zagwarantuje bezpieczeństwo. Ogniwa fotowoltaiczne nie są zapalne, dlatego nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia.

Gdy dom ogrzewany jest przy pomocy energii elektrycznej, wykorzystywanej w energooszczędnych rozwiązaniach dostarczania ciepła, zmniejsza się ryzyko pożaru. Może ono wystąpić jedynie w przypadku zaprószenia ognia przez mieszkańców, ponieważ prąd jest dostarczany wówczas bezpośrednio z własnej elektrowni słonecznej.

Korzystając z instalacji fotowoltaicznej mamy również gwarancję, że nie emituje ona żadnych zanieczyszczeń. Jeśli nie tylko dostarcza prąd dla urządzeń w domu, ale jest także źródłem energii dla nowoczesnych energooszczędnych źródeł ciepła, jak pompy ciepła, wówczas ryzyko zaczadzenia spada do zera.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Futurystyczne hotele dla owadów stanęły na Polu Mokotowskim w Warszawie

Gdy mówi się o stylowych domkach dla zwierząt, często jest to przerost formy nad treścią. Nowoczesny design często nie ma nic wspólnego z praktycznością (chociażby w przypadku wielu budek lęgowych). Na szczęście zdarzają się również udane projekty. Do takich można zaliczyć hotele dla pożytecznych owadów, które postawiono na Polu Mokotowskim w Warszawie.