Szybkie ładowarki dla pojazdów elektrycznych pojawią się na A1 w przyszłym roku

Firma GreenWay Polska chce wprowadzić w Polsce szybkie ładowarki do pojazdów elektrycznych o mocy aż 350 kW. Firma ta podpisała umowę z zarządcą Autostrady A1 na odcinku Gdańsk – Toruń, spółką Gdańsk Transport Company. Realizacja inwestycji jest planowana już w przyszłym roku.

„Naszą misją jest to, aby podróż samochodem elektrycznym była realną alternatywą dla pojazdów spalinowych. Na autostradzie A1 obok kilku ładowarek szybkich zamierzamy zainstalować także stacje ultraszybkie. Planujemy je głównie w miejscach skrzyżowań z innymi autostradami, na odcinku A1 między Trójmiastem a Łodzią, na obu MOP-ach Malankowo zarządzanych przez Gdańsk Transport Company”, mówi prezes GreenWay Polska, Rafał Czyżewski.

Nie będą to jedyne ładowarki aut elektrycznych na MOPach w Malankowie. Znajduje się tam stacja paliw Grupy Lotos. Ona również realizuje projekt instalacji ładowarek na autostradzie A1. Nie jest to jednak problemem, bo – jak zaznacza Edyta Szcześniak z GreenWay Polska – ładowarki instalowane przez tą firmę będą ultraszybkie. Dzięki mocy do 350 kW możliwe będzie naładowanie auta w czasie poniżej czterech minut do poziomu, który pozwoli przejechać 100 km.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Prace projektowe są już na bardzo zaawansowanym etapie. Firmy ustaliły lokalizację stacji, a dokładne projekty powstają. Podobnie zaawansowane są kwestie formalne, między innymi podłączenia stacji ładowania do OSD.

„Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do rozwoju e-mobilności w Polsce. Pomysł GreenWay związany z rozwojem sieci szybkiego i ultraszybkiego ładowania samochodów elektrycznych traktujemy priorytetowo, gdyż wpisuje się on w ochronę środowiska i nowoczesne rozwiązania, pożądane dziś przez kierowców”, mówi prezes Gdańsk Transport Company, Torbjörn Nohrstedt.

Jedna stacja ładowania będzie mogła ładować jednocześnie do sześciu pojazdów, na które rozłoży się cała moc systemu. To ile mocy pobierze dany pojazd zależy od konstrukcji jego systemu ładowania. Warto zaznaczyć, że auta, które mogłyby pobrać całe 350 kW jeszcze nie powstały.

Firma GreenWay Polska ma ambitne plany rozwoju. Do 2020 roku powstać ma 200 stacji ładowania w całej Polsce, z czego 135 szybkich i 10 ultraszybkich. Dodatkowo, w najbardziej obciążonych miejscach, stanąć mają magazyny energii, które pozwolą odciążyć sieć przesyłową.