Chiński pogromca smogu za 2 miliony dolarów

Chiński pogromca smogu za 2 miliony dolarów

Smog jest problemem nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Azji, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest często dużo większe. Dlatego tamtejsze rządy wprowadzają coraz bardziej radykalne rozwiązania i aktywnie działają na rzecz poprawy sytuacji oraz niekorzystnego wizerunku swoich państw.

Chińczycy wybudowali ogromny filtr, który w ciągu zaledwie jednej doby oczyszcza 8 milionów metrów sześciennych powietrza. Koszt inwestycji to 2 miliony dolarów.

Komin filtrujący zanieczyszczone powietrze został wybudowany w mieście X’ian, w centralnej części Chin. Miasto to jest niezwykle ważne dla chińskiej społeczności, ponieważ znajduje się w nim wiele historycznych zabytków. Teraz wyróżnia się nie tylko wspaniałym dziedzictwem kulturowym, ale także nietuzinkowym i nowoczesnym oczyszczaczem powietrza.

Do funkcjonowania instalacji niezbędne jest światło słoneczne. Dzięki niemu szyba umieszczona na podstawie komina nagrzewa się, co powoduje ogrzanie powietrza, które lżejsze trafia do komina, gdzie przechodzi przez wiele filtrów pochłaniających zanieczyszczenia.

Ta ogromna instalacja faktycznie okazała się pomocna, ponieważ zlokalizowane w pobliży czujniki jakości powietrza odnotowały spadek ilości pyłów o prawie 20%.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.