Instalacja fotowoltaiczna w siedzibie Toyoty

Toyota już od dłuższego czasu planowała budowę nowej siedziby w USA. Na nowo powstałym budynku w Teksasie miała zagościć instalacja fotowoltaiczna, która wypełni 25% zapotrzebowania, lecz japoński producent postanowił zamontować jeszcze większą instalację.

Panele fotowoltaiczne zamontowane w siedzibie Toyoty będą mieć moc 8,79 MW, czyli o 1 MW więcej niż początkowo planowano. Na całość projektu składa się 20 tysięcy paneli PV, których łączna powierzchnia odpowiada 10 boiskom do futbolu amerykańskiego. Instalacja fotowoltaiczna pokryje 1/3 zapotrzebowania na energię elektryczną nowej siedziby Toyoty.

Za montaż odpowiedzialna jest firma SunPower, która ma już spore doświadczenie w branży fotowoltaicznej. To między innymi ona odpowiedzialna jest za realizację planów, dotyczących przejścia chilijskiego metra na zieloną energię, o czym już pisaliśmy na portalu SwiatOZE. Projekt został wykonany przez SunPower za darmo, bowiem instalacja ma charakter abonamentowy.

Przejście na zieloną energię to jeden z celów zawartych w programie Toyota Enviromental Challenge 2050, którego większość założeń odnosi się do ochrony środowiska. Toyota już dzisiaj podejmuje działania, które mają na celu przybliżyć ją do ich realizacji.