Inteligentne liczniki i pionowa siłownia wiatrowa. Energa stawia na osiągnięcia naukowców

Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya, które zostało powołane przez spółkę Energa w bieżącym roku zainicjuje pilotaż i komercjalizację projektów powiązanych z tzw. inteligentnymi licznikami oraz pionową siłownią wiatrową. Ogłoszony został konkurs zatytułowany: Open Innovation 2018.

Spółka Energa powołała ponad rok temu Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF) na Politechnice Gdańskiej. Firma poinformowała, że wciągu roku na badania oraz rozwój ma zamiar przeznaczyć blisko 40 mln zł. Centrum ma się stać głównym narzędziem realizacji Strategii Innowacji przyjętej przez Spółkę Energa na lata 2017-2020, ale z perspektywą do 2025+.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W trakcie konferencji prasowej, która to odbyła się 13. czerwca w Politechnice Gdańskiej Marcin Karlikowski, prezes CBRF, wystosował oświadczenie, z którego wynika, że spośród licznych projektów opracowanych przez Centrum Badawcze trzy są w największym stopniu zaawansowane. Centrum przeprowadziło też ocenę oraz analizę potencjału najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku w obszarze pionowej instalacji wiatrowej.

Dodatkowo prezes Karlikowski podkreślił, że jeszcze w bieżącym roku możliwe jest uzyskanie konkretnych efektów, jeśli mowa o opracowaniach najlepszych rozwiązań w kontekście liczników energii elektrycznej. Z kolei decyzji o możliwej komercjalizacji technologii utylizacji frakcji podstawowej odpadów miejskich z użyciem specjalistycznego układu wysoko wydajnej kogeneracji można oczekiwać w kolejnych dwóch latach.

Projekty realizowane są we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi, takimi jak: Politechnika Gdańska (PG), Instytut Energetyki czy Instytut Maszyn Przepływowych.

CBFR ogłosiło też drugą edycję konkursu Energa Open Innovation 2018. Wartość nagrody głównej to 50 tys. zł. Prezes Centrum poinformował w czasie konferencji, że przewiduje się możliwość przyznania również dwóch nagród dodatkowych w wysokości 25 tys. zł każda.

Konkurs ma umożliwić zbadanie działalności innowacyjnej w ośmiu obszarach, zawartych w polityce badawczo-rozwojowej oraz innowacyjności spółki. Są to takie obszary, jak: inteligentne sieci, OZE, klastry bilansujące, usługi systemowe dla operatorów sieciowych czy optymalne zużycie energii przez użytkownika. Konkurs został skierowany do studentów, naukowców, startupów i do osób prywatnych.

CBRF jest zlokalizowane w LINTE^2 – to unikalne w skali europejskiej i jednocześnie najnowocześniejsze w Polsce laboratorium elektroenergetyczne należące do PG.

źródło: wnp.pl