Inteligentne sieci przesyłowe na morzu: MeyGen wykorzysta smart grid

morska farma wiatrowa

Szkocka firma zajmująca się technologiami energetycznymi, Smarter Grid Solutions (SGS) oświadczyła, że opracowane przez nią rozwiązania pozwolą podłączyć dwie instalacje OZE do sieci, wykorzystując inteligentne sieci przesyłowe. Będą to farma wiatrowa Lochend oraz zespół generatorów wykorzystujących energię morza MeyGen.

Aktywny system zarządzania siecią przesyłową wykorzystany zostanie do podłączenia dwóch instalacji do wspólnej sieci. Dzięki zastosowaniu systemu smart-grid współdzielenie sieci przesyłowej przez obie instalacje nie będzie problemem.

W ramach projektu do sieci podłączone zostaną cztery turbiny instalacji Lochend w Caithness oraz generatory pływowe systemu MeyGen. Dopóki ten ostatni nie będzie pracować z pełną mocą, to farma Lochend wykorzystywać będzie jego przepustowość do transmisji energii elektrycznej do sieci.

Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania uda się podłączyć elektrownie wiatrową Lochend do sieci energetycznej, o trzy lata wcześniej niż wstępnie planowano. Mimo współdzielenia instalacji przesyłowej, oba systemy będą niezależnie monitorowane i kontrolowane, tak aby nie przekroczyć maksymalnej mocy przesyłanej przez instalacje dedykowaną dla farmy MeyGen.

Jak podaje SGS instalacja powinna być w pełni funkcjonalna i gotowa do uruchomienia już w maju tego roku.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Samochody hybrydowe – coraz bardziej popularne

Następny artykuł

Rockfire kąpie się w walijskim słońcu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,