Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Iphone 14 zakazany w Brazylii! Apple chce chronić środowisko, ale premiera się nie udała

Iphone 14 zakazany w Brazylii! Apple chce chronić środowisko, ale premiera się nie udała

Iphone 14 zakazany w Brazylii! Apple chce chronić środowisko, ale premiera się nie udała

Ministerstwo Sprawiedliwości Brazylii nałożyło na Apple grzywnę w wysokości 2,38 mln dolarów amerykańskich i nakazało firmie anulować sprzedaż iPhone’a 12 i nowszych modeli. Jaki jest powód sporu z gigantem z Doliny Krzemowej?

Reklama

Iphone 14 zakazany w Brazylii

Brazylijskie organy nie dopuszczają obecnie na rynek żadnej wersji Iphone’a, która nie jest dostarczana z ładowarką. Oznacza to, że Apple nie może sprzedawać w Brazylii modeli nowszych od Iphone’a 12 włącznie. Decyzja brazylijskich władz pojawiła się na dzień przed premierą najnowszego modelu telefonu Apple’a – Iphone’a 14. Firma z Kalifornii  zapowiedziała, że odwoła się od zakazu. 

Dlaczego Brazylia nie chce sprzedaży telefonów bez ładowarek? We wpisie opublikowanym we wtorek w dzienniku urzędowym ministerstwo sprawiedliwości argumentowało, że telefony iPhone nie mają istotnego elementu, a ich brak jest „celową praktyką dyskryminacyjną wobec konsumentów”.

Władze odrzuciły argument Apple’a, że ​nie umieszczanie ładowarek w opakowaniu ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Ministerstwo sprawiedliwości twierdzi, że nie ma dowodów na to, że sprzedaż smartfona bez ładowarki przyczynia się do ochrony środowiska.

Iphone’y bez ładowarek 

Apple przestał dołączać ładowarki do iPhone’ów, począwszy od premiery linii iPhone 12 w 2020 roku. W większości krajów Apple nie dostarcza już iPhone’ów z słuchawkami EarPods i zasilaczem. Apple twierdzi, że większość klientów ma już własne ładowarki, a koniec sprzedaży tych akcesoriów jest częścią wysiłków na rzecz „osiągnięcia celów środowiskowych”.

W Apple we wszystkim, co robimy, bierzemy pod uwagę nasz wpływ na ludzi i planetę Zasilacze odpowiadały za nasze największe wykorzystanie cynku i plastiku, a wyeliminowanie ich z pudełek pomogło zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 2 miliony ton – odpowiada to usunięciu z dróg  500 000 samochodów rocznie […] podaje firma z Cupertino w Kalifornii w komunikacie przesłanym do Bloomberga

Co ciekawe, Apple przegrał już podobne sprawy w największym kraju Ameryki Południowej. 

To nie pierwsze problemy Apple w Brazylii

Apple odpowiada na zarzuty i twierdzi, że odwoła się do brazylijskiej agencji ochrony konsumentów.  

Wygraliśmy już kilka orzeczeń sądowych w Brazylii w tej sprawie i jesteśmy przekonani, że nasi klienci są świadomi różnych opcji ładowania i podłączania swoich urządzeńpodaje w komunikacie dla Reutersa Apple.

Firma z Kalifornii nie wspomina jednak, że w Brazylii przegrała już niejeden proces. W 2022 roku klient pozwał giganta z Doliny Krzemowej za brak ładowarki dołączonej do Iphone’a, a sąd przyznał mu 1075 $ odszkodowania.

W zeszłym roku Apple został pozwany nie tylko za brak ładowarki, lecz także dodatkowo za wprowadzające w błąd reklamy, sprzedaż wadliwych produktów, utrzymywanie nieuczciwych warunków umowy oraz nienaprawianie produktów będącego jeszcze na gwarancji. Fundacja ochrony konsumentów Procon wygrała w sporze z amerykańską firmą 2 mln $. 

Kwestia ładowarek stała się przedmiotem sporu z Apple także w Europie. Już za dwa lata USB typu C stanie się powszechnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych w UE. Oznacza to, że firma z Kalifornii musi dopasować się do europejskich przepisów i zrezygnować z dystrybucji ładowarek lightning pasujących do Iphone’a.

źródło: reuters.com, pcmag.com, macrumors.com, bloomberg.com, zdj. główne: apple.com/newsroom

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.