1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Islandia z udziałem OZE na poziomie 99,99 procent

Islandia z udziałem OZE na poziomie 99,99 procent

Wiele krajów Europy Północnej przoduje w statystykach odnośnie do odnawialnych źródeł energii. Liczne inwestycje oraz wsparcie dla zielonych przedsiębiorców nie tylko napędza gospodarkę, ale również wspomaga energetyczną niezależność. Dobrym przykładem takiego państwa może być Islandia, która niemal w całości zaspokaja swoje potrzeby energetyczne przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, przyjaznych naturze.

Wedle danych opublikowanych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną udział zielonych źródeł energii w islandzkim mikście energetycznym jest równe 99,99 procent. Ten wynik Islandia zawdzięcza nie tylko korzystnej lokalizacji wyspy, ale również dostrzeżeniu potencjału płynącego z zielonych źródeł energii. Aż 71,03% energii w islandzkim mikście energetycznym zapewniają elektrownie wodne, 28,91% – elektrownie geotermalne, a 0,04% – wykorzystanie wiatru. Cała reszta, czyli tylko 0,01%, to energia uzyskana w sposób konwencjonalny.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Według statystyk w ciągu roku Islandia generuje blisko 55 000 kWh energii na osobę. To wartość znacznie przewyższająca średnią w Unii Europejskiej, która wynosi 6000 kWh. Warto dodać, że Islandia liczy około 330 tysięcy mieszkańców, co jest jednym z najniższych wyników w całej wspólnocie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.