samolot-paliwo do samolotów

Izraelczycy stworzą elektryczny samolot pasażerski?

Izraelski start-up Eviation Aircraft zamierza zrealizować innowacyjny projekt, który powinien znacząco wpłynąć na rozwój elektryfikacji. Cel to wyprodukowanie pierwszego na świecie elektrycznego samolotu.

Według wstępnych założeń pierwsze loty elektrycznego samolotu miałyby odbyć się już za niespełna trzy lata. Dostawcą baterii będzie firma pochodząca się z Korei Południowej, Kokam. Zdecydowano się właśnie na nią, ponieważ jest w stanie dostarczyć akumulatory o łącznej pojemności 900 kWh i masie blisko 3,8 tony, co było jednym z wymogów przetargowych Eviation Aircraft.

Samolot, nad którym prowadzone są prace, roboczo nazwano „Alice”. Wstępnie zakłada się, że zamontowane baterie będą w stanie zapewnić 650 morskich mil zasięgu na jednym ładowaniu do pełna. Natomiast nie wiadomo, jak długi będzie czas ich ładowania. Pierwsza prezentacja prototypu samolotu ma odbyć się już za rok i być może wtedy więcej dowiemy się na temat jego specyfikacji technicznej.

2 comments
  1. pojemność akumulatora podajemy raczej w MWh, a MW to jednostka mocy, ale tu raczej rozmawiamy o kWh, największy akumulatory tesli w osobowych samochodach mają 100 kWh i ważą kilkaset kilogramów, 900 MW to moc bardzo dużego bloku w elektrowni węglowej

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.