samolot-paliwo do samolotów

Izraelczycy stworzą elektryczny samolot pasażerski?

Izraelski start-up Eviation Aircraft zamierza zrealizować innowacyjny projekt, który powinien znacząco wpłynąć na rozwój elektryfikacji. Cel to wyprodukowanie pierwszego na świecie elektrycznego samolotu.

Według wstępnych założeń pierwsze loty elektrycznego samolotu miałyby odbyć się już za niespełna trzy lata. Dostawcą baterii będzie firma pochodząca się z Korei Południowej, Kokam. Zdecydowano się właśnie na nią, ponieważ jest w stanie dostarczyć akumulatory o łącznej pojemności 900 kWh i masie blisko 3,8 tony, co było jednym z wymogów przetargowych Eviation Aircraft.

Samolot, nad którym prowadzone są prace, roboczo nazwano „Alice”. Wstępnie zakłada się, że zamontowane baterie będą w stanie zapewnić 650 morskich mil zasięgu na jednym ładowaniu do pełna. Natomiast nie wiadomo, jak długi będzie czas ich ładowania. Pierwsza prezentacja prototypu samolotu ma odbyć się już za rok i być może wtedy więcej dowiemy się na temat jego specyfikacji technicznej.

2 comments
  1. pojemność akumulatora podajemy raczej w MWh, a MW to jednostka mocy, ale tu raczej rozmawiamy o kWh, największy akumulatory tesli w osobowych samochodach mają 100 kWh i ważą kilkaset kilogramów, 900 MW to moc bardzo dużego bloku w elektrowni węglowej

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.