Województwa sposobem na problemy energetyczne

W obliczu potencjalnych problemów energetycznych coraz chętniej powoływane są osobne podmioty, których celem jest dbanie o rodzime bezpieczeństwo energetyczne. Do jednych z takich inicjatyw zaliczają się klastry, stanowiące – jak poucza ustawa –  cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki oraz instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego.

Kwestią problemów związanych z energią żywo zainteresowani są także czołowi światowi działacze, czego przykładem był ubiegłoroczny szczyt klimatyczny w Bonn. O jednym z jego bardzo istotnych aspektów opowiedział w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE dr inż. Henryk Mercik z Zarządu Województwa Śląskiego.

– Generalnie przesłanie tego szczytu regionalnego, szczytu wielkich miast, było takie, że to my jesteśmy key players, czyli my jesteśmy tymi kluczowymi graczami jeśli chodzi o klimat. Nie da się przyłożyć jednej miary, jednego rozwiązania, jednego narzędzia na poziomie państwowym dla skutecznego rozwiązywania problemów klimatycznych. Ja zgadzam się w pełni z tym, że u nas również w ten sposób powinno przebiegać myślenie o rozwiązywaniu problemów ekologicznych – zauważył Henryk Mercik.

Śląski działacz podkreślił, że szczyt klimatyczny nie polega jedynie na rozmowach topowych polityków, ponieważ jego idea jest większa i głębsza: spotkanie, w którym do głosu dochodzą przedstawiciele różnych państw i kultur ma na celu wymianę doświadczeń i poglądów przy jedoczesnym zachowaniu świadomości, że nie wszystkie innowacyjne i obiecujące rozwiązania dadzą się bezproblemowo zrealizować w odmiennym kraju, z inaczej prowadzoną gospodarką i polityką. Zdaniem Henryka Mercika już na terenie Polski można znaleźć kilka obszarów, na terenie których powinny być prowadzone odmienne działania: np. problemy Śląska nie są takie same jak problemy trapiące Mazowsze i vice versa.

Polityk wskazuje jednak realną szansę na poprawę takiej sytuacji: – W zasadzie to regiony i wielkie miasta powinny zacząć rozwiązywanie problemów ekologicznych i dopiero potem to się powinno przenosić na wyższy poziom – dodaje.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!