Jaguar Land Rover – test centrum dla autonomicznych pojazdów

Jaguar Land Rover przedstawił plany projektu stworzonego we współpracy z grupą firm programistycznych, telekomunikacyjnych i zajmujących się aplikacjami mobilnymi. Wynikiem kooperacji jest model inteligentnego centrum miasta, po którym poruszają się autonomiczne pojazdy elektryczne. Te zaś mają być testowane już w rzeczywistych warunkach w Irlandii.

Strefa smart city

Terenem testowym wybrano hrabstwo Clare leżące nad zachodnim wybrzeżem wyspy. Testy mają pokazać, jak autonomiczne pojazdy elektryczne radzą sobie na różnych drogach i w rozmaitych warunkach drogowych. W scenariuszu ruchu miejskiego umieszczono między innymi Jaguara I-PACE. Producent luksusowych samochodów twierdzi ponadto, że wyposaży 12-kilometrowy odcinek drogi w czujniki i systemy lokalizacji.

Jaguar Land Rover podał, że projekt zakłada powstanie dedykowanego centrum kontroli, punkty ładowania pojazdów elektrycznych, parking, a także inteligentne skrzyżowania, które połączą się z odcinkiem autostrady i korytarzem ruchu lotniczego na lotnisku Shannon. We współpracę i wsparcie projektu Future Campus Mobility Ireland zaangażowały się też marki Cisco, Red Hat, Valeo i Mergon.

Strefa inteligentnego miasta to pierwszy krok do efektywnej współpracy wielkich, globalnych marek, które wypracują razem inteligentny model przyszłości związanej z elektormobilnością. Dzięki testowemu projektowi możemy wcześniej poznać największe wyzwania i odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące tej przyszłości powiedział Russell Vickers, dyrektor generalny FCMI. 

Dobra wróżba

Zwolennicy autonomicznych pojazdów twierdzą, że ta technologia uczyni drogi bezpieczniejszymi, mniej zatłoczonymi i o wiele czystszymi. Zautomatyzowane pojazdy mają bowiem jeździć najbardziej optymalnymi i wydajnymi trasami tak, aby omijać niebezpieczne miejsca i ograniczać jakiekolwiek ryzyko wypadków drogowych. Po drugiej stronie stoją jednak sceptycy, którzy uważają projekt za trudny do wdrożenia w komercyjnych warunkach. Jaguar reaguje jednoznacznie – autonomiczne i elektryczne pojazdy są kluczem w bezpiecznym i zdrowszym transporcie, a marka w pełni angażuje się w ten proces.

Partnerstwo z FMCI zapewnia nam rzeczywiste możliwości i pole do wypróbowania naszej autonomicznej, zelektryfikowanej i współdzielonej technologii w niełatwej lokalizacji. Współpracując z programistami, możemy spełniać swoje wizje i realizować plany na przyszłość – powiedział główny menager Jaguar Land Rover, John Cormican.

Jak powiedział Jaguar Land Rover, odkrycia z „żywego laboratorium” w hrabstwie Clare pomogą firmie rozwijać badania nad autonomicznymi, zelektryfikowanymi i współdzielonymi pojazdami.

Źródło: businessgreen.com