Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielona energia ze ścieków? Nowy projekt w Walii

Welsh Waters

Zielona energia ze ścieków? Nowy projekt w Walii

Jak podaje BBC, w Walii planowany jest projekt przekształcenia ścieków w paliwo o zerowej emisji. Jego autorem jest przedsiębiorstwo wodociągowe Welsh Waters. Zgodnie z zamierzeniami, odpady biogazowe zostaną zamienione w paliwo wodorowe, które będzie można wykorzystać do napędzania pojazdów bezemisyjnych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Paliwo wodorowe w walijskich wodociągach

Projekt autorstwa Welsh Waters o wdzięcznej nazwie „Make Your Poo Work” otrzymał grant  w wysokości 60 tysięcy funtów od Innovate UK.

Osady są produktem ubocznym procesu oczyszczania ścieków, w którego wyniku powstają bogate w drobnoustroje tzw. ścieki stałe, które następnie mogą być wykorzystane jako paliwo biogazowe.

Biogaz jest wytwarzany przez bakterie, które rozkładają osady ściekowe w dużych zbiornikach i zamieniają je w biosolidy (materiał podobny do kompostu).

Welsh Waters, które prowadzi projekt we współpracy z firmą technologiczną Costain i władzami lokalnymi w południowej Wali, twierdzi, że biogaz zostanie wykorzystany do produkcji czystej energii.

Firma podkreśla także, że technologia mogłaby zostać wykorzystana do zasilania swoich flot samochodowych paliwem wodorowym – oszczędzając ok. 9 tysięcy ton węgla przedostającego się do środowiska.

W ramach projektu Welsh Waters zbada również popyt na pojazdy napędzane wodorem, zwłaszcza wśród przedsiębiorstw komunalnych, właścicieli ciągników ciężarowych oraz komunikacji miejskiej.

Biznes odpowiedzialny społecznie

Welsh Water działa aktywnie na rzecz rozwoju energii odnawialnej w regionie. Na początku tego roku zaprezentowała trzy projekty fotowoltaiczne w miastach Pembrokeshire, Swansea i Cwmbran. Firma zapewnia, że instalacje zasilą 300 domów, a tym samym zredukują emisję dwutlenku węgla o 311 ton rocznie.

Welsh Water

Dyrektor ds. Środowiska w Welsh Water Tony Harrington powiedział, że inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii pomogą firmie osiągnąć neutralność emisyjną, a także korzystać jedynie z energii wygenerowanej przez nią samą.

– Projekt polegający na przekształcaniu ścieków w paliwo wodorowe ma szansę stać się liderem w zakresie innowacji. Fundusze z Innovate UK pomogą nam na drodze do dekarbonizacji naszej floty tankowców – skomentował Harrington.

Przedsiębiorstwo wodociągowe, z którego usług korzysta ponad 3 miliony osób w Walii, zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Źródło: bbc.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.