Czy ekolatanie będzie możliwe? Airbus zaprojektował pierwsze niskoemisyjne samoloty

Czy ekolatanie będzie możliwe? Airbus zaprojektował pierwsze niskoemisyjne samoloty

Lotniczy gigant Airbus ogłosił plan budowy zeroemisyjnych samolotów z wykorzystaniem technologii wodorowej. W poniedziałek 21 września firma przedstawiła trzy projekty koncepcyjne, różniące się od siebie konfiguracją aerodynamiczną. Pierwsze podróże bezemisyjnych maszyn przewiduje się na 2035 rok.

-Koncepcje pomogą nam rozwinąć i dopracować projekt pierwszego na świecie neutralnego dla klimatu, zeroemisyjnego samolotu pasażerskiego. Zamierzamy być wiodącą firmą w bezemisyjnym, przyjaznym dla środowiska lotnictwie – powiedział Guillaume Faury, Dyrektor Generalny Airbusa. 

Szansa dla wodoru

W założeniach każdej koncepcji główne źródło energii stanowi wodór. Jak czytamy w oświadczeniu firmy, pierwiastek ten jest wyjątkowo obiecujący jako czyste paliwo lotnicze. Przy okazji Airbus zachęca pozostałe sektory gospodarki do wprowadzenia tego rozwiązania, aby osiągnąć cele neutralności klimatycznej

-Jestem głęboko przekonany, że wykorzystanie wodoru – zarówno w paliwach syntetycznych, jak i jako podstawowego źródła energii dla samolotów komercyjnych – może znacząco zmniejszyć wpływ lotnictwa na klimatskomentował Faury. 

Pierwsza koncepcja – samolot turbowentylatorowy

Konstrukcja pomieści 200 pasażerów. Osiągnie zasięg 2000 mil, dzięki czemu będzie mogła odbywać podróże międzykontynentalne. Ponadto specjaliści zamierzają opracować zmodyfikowany silnik gazowo-turbinowy pracujący na wodorze, który będzie napędzał samolot. Z kolei za tylną przegrodą ciśnieniową znajdą się zbiorniki, przechowujące i rozprowadzające ciekły wodór

Samolot turbowentylatorowy
Samolot turbowentylatorowy, fot. Airbus

Druga koncepcja – samolot turbośmigłowy

Samolot przeznaczony jest dla 100 pasażerów, a jego zasięg wyniesie 1000 mil morskich. Idealnie sprawdzi się na trasach krótkodystansowych. Swoją nazwę zawdzięcza silnikowi turbośmigłowemu, który wykorzystuje.

Samolot turbosmiglowy
Samolot turbośmigłowy, fot. Airbus

Trzecia koncepcja – samolot ‘blended-wing’

Maszyna będzie w stanie pomieścić ok. 200 pasażerów. Dzięki nowoczesnej konstrukcji, w której kadłub scalony jest ze skrzydłami, zakres możliwości przechowywania i rozprowadzania wodoru będzie bardzo duży. Natomiast szeroki korpus zapewni dużą dowolność w projektowaniu układu kabiny.

Blended wing
Samolot 'blended-wing’, fot. Airbus

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.