Najbardziej ekologiczne polskie miasta

Siódma edycja konkursu na najbardziej ekologiczne miasta w Polsce dobiegła końca. Laureatów ogłoszono na konferencji Eco-Miasto, której przewodniczył minister klimatu Michał Kurtyka. Poznajmy zwycięzców!

Transformacja klimatyczno-ekologiczna miast

21 września w Warszawie odbyła się konferencja Eco-Miasto. Tematem przewodnim dyskusji był zrównoważony rozwój miast. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

To bardzo symboliczne, że tegoroczna konferencja „Eco-Miasto. Energia zmian” ma miejsce podczas trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju – powiedział w inaugurującym przemówieniu minister klimatu Michał Kurtyka. 

Dyskutowano nad projektami, jakie w tym roku udało się zrealizować na szczeblu lokalnym i państwowym. Wspomniano też o działaniach, które zostaną podjęte w przyszłości.

Jednak najbardziej wyczekiwanym punktem uroczystości było wręczenie nagród władzom miast, które w tym roku podjęły najbardziej zdecydowane i efektywne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyłoniono dziesięciu laureatów, którzy walczyli ze sobą w pięciu kategoriach. Osobno wyróżniono miasta powyżej i poniżej 100 tys. mieszkańców.

Jakie miasta w Polsce zostały uznane za najbardziej eko?

Za zieloną dziesiątkę uznano następujące miasta:

  • Kraków i Jaworzno w dziedzinie gospodarka wodna

Zbiornik retencyjny na Serafie, krakowski Bieżanów, fot. W.Majka, Krakow.pl

Miasta zostały docenione za kompleksowe podejście i różnorodność działań w zakresie gospodarki wodnej. Kraków stawia na zwiększanie powierzchni retencyjnej. Jaworzno wyróżniło się z kolei m. in. zaangażowaniem w projekt badawczo-naukowy o usuwaniu farmaceutyków ze ścieków komunalnych.

  • Bydgoszcz i Aleksandrów Łódzki w dziedzinie efektywność energetyczna

Zarówno Bydgoszcz jak i Aleksandrów Łódzki  efektywnie zwiększa ilość obiektów użytku publicznego napędzanych energią z OZE – szkoły, baseny, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Pompa ciepła w Aleksandrowie Łódzkim

  • Wrocław i Kędzierzyn-Koźle w dziedzinie zieleń miejska

Park Szczytnicki we Wrocławiu

Wrocław został doceniony za ochronę drzew na terenach inwestycyjnych i zwiększanie powierzchni retencyjnej na boiskach szkolnych. Z kolei Kędzierzyn-Koźle to po prostu oaza zieleni, która stanowi aż 55% powierzchni miasta.

  • Gdynia i Jarocin w dziedzinie gospodarka odpadami 

Uznania jury doczekała się niezwykła aplikacja mobilna w Gdyni, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać nielegalnie składowane odpady czy przypadki zaśmiecania przestrzeni miejskiej. Jarocin zaś może się pochwalić montażem instalacji OZE na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami.

Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie (fot. archiwum Gmina Jarocin)

  • Gdańsk i Polkowice w dziedzinie zrównoważona mobilność

Gdańsk ma w swojej flocie aż 32 proc. samochodów elektrycznych i najbardziej rozbudowaną sieć ładowania w Polsce. Polkowice zaś…bezpłatną komunikację miejską!

Specjalne wyróżnienie od Ministra Klimatu otrzymały dodatkowo Polkowice za ogół działań związanych z elektromobilnością i zeroemisyjnym transportem w mieście.

Inicjatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce. Do tej edycji zgłosiło się 59 miast z 14 województw.

 Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. (…) Pozytywne działania zataczają coraz szersze kręgi – mówił Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Czy Wasze miasto znalazło się na liście nagrodzonych?

Źródło: eco-miasto.pl, teraz-srodowisko.pl, gov.pl