Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy z AGH skonstruowali napęd wodorowy do szybowca

szybowiec-agh-1

Naukowcy z AGH skonstruowali napęd wodorowy do szybowca

Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad motoszybowcem zasilanym ogniwami wodorowymi. Maszyna przeszła pierwsze testy techniczne. Teraz czeka ją rok próbnych lotów.

To pierwsze tego typu testy w Polsce. W ramach projektu PBS NCBR zespół naukowców z Wydziału Energetyki i Paliw AGH pod kierownictwem prof. Magdaleny Dudek i dr inż. Andrzeja Raźniaka skonstruowali generator energii z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem. Jest on połączony hybrydowo razem z pakietem baterii elektrochemicznych.

Układ ma moc 10 kW. Jest on wystarczający do utrzymania maszyny w locie poziomym. Czas przelotu jest zależny od ilości paliwa. W szybowcu założono zbiorniki o pojemności 24 dm3. Znajdujący się w nich wodór pod ciśnieniem 200 ba wystarcza na około 25 minut lotu. Jednak pod ciśnieniem 300 ba, czas wydłuża się do godziny. Wyższe ciśnienie w butlach będzie możliwe dzięki specjalnym “boosterom”. Generator energii jest dodatkowo wyposażony w układ chłodzenia powietrznego, instalację zasilania wodoru oraz pomocnicze układy kontrolno-pomiarowe opracowane przez krakowskich naukowców.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Szybowiec z napędem wodorowym jest oszczędny i przyjazny środowisku. Produktem pracy generatora z ogniwami paliwowymi na wodór jest elektryczność, woda oraz ciepło odpadowe. W przypadku zastosowań lotniczych możliwe jest wykorzystanie ciepła odpadowego na różne sposoby, np. do ogrzania kabiny pilota. Wykorzystanie takiego napędu wydłuża także czas lotu szybowca w porównaniu do innych źródeł energii, np. baterii elektrycznych – wyjaśnia kierownik projektu, prof. M. Dudek.

Projekt zrealizowano w konsorcjum naukowo-przemysłowym, którego liderem jest Politechnika Rzeszowska, a konsorcjantami Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Zakład Szybowcowy Jeżów. Szybowiec pomyślnie przeszedł testy techniczne na pasie startowym lotniska Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce koło Rzeszowa. 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.