Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lokalni bohaterowie – eko konkurs Małopolski rozstrzygnięty

eko

Lokalni bohaterowie – eko konkurs Małopolski rozstrzygnięty

Małopolski konkurs Eko HERO wyłonił właśnie zwycięzców. Celem konkursu było wyróżnienie tych małopolskich regionów, w których mieszkańcy walczą o czyste powietrze i wdrażają w życie codzienne swoje ekologiczne inicjatywy.

B1
Reklama

Organizatorami konkursu było województwo małopolskie oraz Gazeta Krakowska, którzy ogłosili listę zwycięzców nieprzypadkowo 14 listopada w dniu Czystego Powietrza. Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz twierdzi, że Eko HERO dotyczy wszystkich tych, którym zależy na środowisku. Wspomniał, że do konkursu nadesłano 69 wniosków, co jest dowodem na to, że walka w imię ekologii trwa:

 Zależy nam na tym, aby spośród wielu firm, samorządów i wspaniałych inicjatyw wyłonić tych, którzy w sposób bohaterski walczą to, by środowisko naturalne, w którym żyjemy, było po prostu lepszepowiedział wicemarszałek.

Reklama

Zwycięzcy

Jurorzy tegorocznego konkursu wybierali autorów ekologicznych inicjatyw, którzy działają w małych, średnich i dużych gminach. Nagrodę dla małej gminy otrzymały Łapsze Niżne. Wyróżnienie dla średniej gminy otrzymały Dobczyce, a dla dużej – Skawina. Nagrodzona została też firma 7R S.A., którą wyróżniona za nową siedzibę BWI Group w Balicach. Laureatem w kategorii ekoinicjatywa, otrzymała gmina Zielonki, autor akcji „Ekospołeczni. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o byciu eko, ale baliście się zapytać”.

Eko HERO Małopolski 2020 – wyniki konkursu

Kategoria EkoInicjatywa

 • Ekospołeczni. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o byciu eko, ale baliście się zapytać. Pozarządowa inicjatywa mieszkańców gminy Zielonki
 • Polski Alarm Smogowy
 • Czysta Dłubnia. Inicjatywa Fundacji Ecotravel

Kategoria Firma EkoHERO

 • 7R S.A., Kraków za nową siedzibę BWI Group w Balicach 
 • Eko Farma, Pogorzany – eko produkcja cydru z lokalnych pól z uwzględnieniem OZE: od fotowoltaiki, poprzez kompostownię, organiczną oczyszczalnię, odzyskiwanie deszczówki aż po recykling szklanych butelek

Kategoria Gmina EkoHERO do 15 000 mieszkańców

 • Łapsze Niżne
 • Wielka Wieś
 • Stryszów

Kategoria Gmina EkoHERO 15 000 – 30 000 mieszkańców

 • Dobczyce
 • Zabierzów

Kategoria Gmina EkoHERO 15 000 – 30 000 mieszkańców

 • Skawina
 • Brzesko
 • Andrychów

Dobra prognoza na przyszłość

Dodatkowo cieszy fakt, że mieszkańcy miejsc dotkniętych corocznie smogiem i zanieczyszczeniami powietrza walczą o stan środowiska i swojego otoczenia. Gmina Zielonki, czy Gmina Skawina co roku walczą z toksycznymi gazami, unoszącymi się w powietrzu. Problem wynika ze spalania węgla w pobliżu, emisji spalin z transportu, czy funkcjonowania zakładów przemysłowych. Niektóre miejsca są też położone w dolinach, w których zawieszają się pyły i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Małopolska w ramach programu Eko Małopolska ruszyła też z aplikacją Ekointerwencja, w której mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie miejsca szczególnie narażone na powstawanie smogu lub te dotknięte problemem nielegalnych wysypisk, spalania śmieci i innych odpadów. Można też zgłosić podejrzenie o wylewaniu ścieków do wód.

KdNTmKUo7hls0HRSzQ7 X7vdVWS7uJP3be E69cj zFuvXageC T0O9FqAqS gEJ SqGA6nJJ5SjLLb3 2Uuw8bqtXiF4pVWQAnhGUQQfAj xPOsvSLKuP9beb4ZQ4x8uORr 30
Mapa, źródło: ekointerwencja

źródło: malopolska.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.