Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak działa przydomowa instalacja fotowoltaiczna ?

Jak działa przydomowa instalacja fotowoltaiczna ?

Słowo fotowoltaika jest połączeniem dwóch wyrażeń – greckiego phōs oznaczającego światło i jednostki pomiaru napięcia – volt. Łatwo zatem wywnioskować, że fotowoltaika to po prostu prąd generowany przez słońce. Przyjrzyjmy się w jaki sposób promieniowanie słoneczne przekłada się na prąd w naszych gniazdkach.

Reklama

Baterie, panele, a może solary?

Potocznie instalację fotowoltaiczną nazywa się panelami, solarami lub bateriami słonecznymi jednak wszystkie te określenia nie są do końca poprawne. Najmniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej jest ogniwo. Ogniwa połączone ze sobą tworzą moduł PV. Dopiero kiedy połączymy kilka modułów otrzymujemy panel, a kilka paneli tworzy instalacje fotowoltaiczną. Potoczne solary czy baterie słoneczne to w rzeczywistości panele, które pozwalają jedynie na ogrzewanie wody w gospodarstwach domowych.

218616003 143586747884404 3010659104792244796 n

Ogniwo – najmniejsza część instalacji fotowoltaicznej

Typowe ogniwo fotowoltaiczne to płytka półprzewodnikowa z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego, w której została uformowana bariera potencjału w postaci złącza p- n. Grubość płytek zazwyczaj zawiera się w granicach 200÷500 mikrometrów. Na przednią i tylną stronę płytki naniesione są metaliczne połączenia – kontakty elektryczne.

T KuugOsT7H bsU ctfEDP66smNnFnl 3Wx6gb0yqzbNXqsokszQw2cmrmj6YAz5e6hDJ7SgM FMbnd4w9DfMuULCIqpJNTiGkQFLiQVGATaF9ad5mnHPg
źródło zdj: Zielona Firma

Jak to się dzieje ?

Na ogniwa fotowoltaiczne padają promienie słoneczne, a dzięki odkrytemu w 1839 roku przez Aleksandra Becquerela efektowi fotowoltaicznemu, powstaje w nich prąd stały. 

Wygenerowany przez panele prąd trafia następnie do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, który trafia do naszych gniazdek. Inwerter jest niezbędny dla instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja PV jest dobrym rozwiązaniem ekologicznym ze względu na brak emisji dwutlenku węgla czy siarczanów. Nie produkuje spalin zanieczyszczających środowisko.

źródło: Columbus, IKEA, instalacje budowlane.pl, waty.com.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.