Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jak się ma branża fotowoltaiczna w Polsce? Raport IEO

Jak się ma branża fotowoltaiczna w Polsce? Raport IEO

Już jest. Raport Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021 podsumowuje, jak kształtowała się w zeszłym roku branża fotowoltaiczna. W raporcie wzięto pod uwagę także pierwsze miesiące 2021 roku oraz przedstawiono prognozy na przyszłość.

B1
Reklama

Tempo

Dwa ostatnie lata pokazały, że chętnie inwestujemy w zeroemisyjne źródło energii. W zeszłym roku zainstalowano jak dotąd najwięcej w historii kraju instalacji fotowoltaicznych.

Tempo zakładania systemów OZE jest wysokie, a moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła niemal 4 GW. Jest to 200-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2019. Stowarzyszenie Solar Power Europe podaje, że Polska znalazła się na 4. miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Na koniec tego roku – według przewidywań, moc ma przekroczyć 6 GW. Natomiast łączne obroty na rynku fotowoltaiki przekroczą 9 mld zł.

Reklama

W 2020 roku fotowoltaika stała się hitem inwestycyjnym w energetyce i wehikułem gospodarczym. W trudnym czasie dwóch lockdown-ów wywołanych światową pandemią krajowa fotowoltaika wniosła istotny wkład w podtrzymanie procesów inwestycyjnych w wysokości 7,5 mld zł i zapewniała Polsce 35 tys. miejsc pracy powiedział Grzegorz Wiśniewski, Prezes IEO.

Nowa praca w branży

Według analiz Instytutu Energii Odnawialnej (IEO), który opublikował raport Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021, jest wiele pozytywów, płynących z rozwoju tej branży. Np. jest to wzrost liczby osób zatrudnionych na pełnym etacie. W 2020 r. mogła ona sięgnąć nawet 14,5 tys. osób, a liczba pracujących czasowo na innych formach zatrudnienia w fotowoltaice może sięgać 21 tys. 

Na konferencji, która odbyła się z okazji publikacji raportu, wystąpił Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Rok 2020 był przełomowy w rozwoju fotowoltaiki. Ten rok to między innymi przekroczenie progu pół miliona instalacji prosumenckich w Polsce oraz łączna moc zainstalowana na koniec roku wynosząca ponad 4 GW. I dodał: – Jak pokazują prognozy, jest wielka szansa, aby prognoza IEO mocy zainstalowanej w fotowoltaice w 2025 roku na poziomie 15 GW się ziściła. Za kilka lat możemy być liderem europejskim pod względem przyrostu nowych mocy fotowoltaicznych – powiedział.

Co teraz z fotowoltaiką?

Kilka dni temu Ministerstwo ogłosiło nowe zmiany w Prawie energetycznym i ustawie o OZE. Od 1 stycznia 2022 roku zniknie system opustów, który do tej pory zachęcał Polaków do inwestycji w fotowoltaikę. Jednak Ireneusz Zyska zapewnia, że Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowujemy cały szereg rozwiązań legislacyjnych, a to wszystko po to, aby zapewnić stabilny, długofalowy rozwój branży. Jako Pełnomocnik rządu ds. OZE deklaruje moje dalsze wsparcie dla rozwoju tej gałęzi OZE w Polsce.

Cały raport można pobrać ze strony Instytutu Energii Odnawialnej.

źródło: ieo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.