Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak się ma branża fotowoltaiczna w Polsce? Raport IEO

pv

Jak się ma branża fotowoltaiczna w Polsce? Raport IEO

Już jest. Raport Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021 podsumowuje, jak kształtowała się w zeszłym roku branża fotowoltaiczna. W raporcie wzięto pod uwagę także pierwsze miesiące 2021 roku oraz przedstawiono prognozy na przyszłość.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tempo

Dwa ostatnie lata pokazały, że chętnie inwestujemy w zeroemisyjne źródło energii. W zeszłym roku zainstalowano jak dotąd najwięcej w historii kraju instalacji fotowoltaicznych.

Tempo zakładania systemów OZE jest wysokie, a moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła niemal 4 GW. Jest to 200-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2019. Stowarzyszenie Solar Power Europe podaje, że Polska znalazła się na 4. miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Na koniec tego roku – według przewidywań, moc ma przekroczyć 6 GW. Natomiast łączne obroty na rynku fotowoltaiki przekroczą 9 mld zł.

W 2020 roku fotowoltaika stała się hitem inwestycyjnym w energetyce i wehikułem gospodarczym. W trudnym czasie dwóch lockdown-ów wywołanych światową pandemią krajowa fotowoltaika wniosła istotny wkład w podtrzymanie procesów inwestycyjnych w wysokości 7,5 mld zł i zapewniała Polsce 35 tys. miejsc pracy powiedział Grzegorz Wiśniewski, Prezes IEO.

Nowa praca w branży

Według analiz Instytutu Energii Odnawialnej (IEO), który opublikował raport Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021, jest wiele pozytywów, płynących z rozwoju tej branży. Np. jest to wzrost liczby osób zatrudnionych na pełnym etacie. W 2020 r. mogła ona sięgnąć nawet 14,5 tys. osób, a liczba pracujących czasowo na innych formach zatrudnienia w fotowoltaice może sięgać 21 tys. 

Na konferencji, która odbyła się z okazji publikacji raportu, wystąpił Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Rok 2020 był przełomowy w rozwoju fotowoltaiki. Ten rok to między innymi przekroczenie progu pół miliona instalacji prosumenckich w Polsce oraz łączna moc zainstalowana na koniec roku wynosząca ponad 4 GW. I dodał: – Jak pokazują prognozy, jest wielka szansa, aby prognoza IEO mocy zainstalowanej w fotowoltaice w 2025 roku na poziomie 15 GW się ziściła. Za kilka lat możemy być liderem europejskim pod względem przyrostu nowych mocy fotowoltaicznych – powiedział.

Co teraz z fotowoltaiką?

Kilka dni temu Ministerstwo ogłosiło nowe zmiany w Prawie energetycznym i ustawie o OZE. Od 1 stycznia 2022 roku zniknie system opustów, który do tej pory zachęcał Polaków do inwestycji w fotowoltaikę. Jednak Ireneusz Zyska zapewnia, że Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowujemy cały szereg rozwiązań legislacyjnych, a to wszystko po to, aby zapewnić stabilny, długofalowy rozwój branży. Jako Pełnomocnik rządu ds. OZE deklaruje moje dalsze wsparcie dla rozwoju tej gałęzi OZE w Polsce.

Cały raport można pobrać ze strony Instytutu Energii Odnawialnej.

źródło: ieo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.