Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ścieżka rowerowa, generująca energię

solar road

Ścieżka rowerowa, generująca energię

Solarna ścieżka rowerowa, czyli Solar Véloroute to dowód na to, jak zmienia się świat, a wraz z nim podejście do najważniejszych dziedzin życia i gospodarki – energetyki, zdrowia i ekologii. Poznaj projekt fotowoltaicznej ścieżki dla rowerzystów i pieszych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rower i energia

Europejskie miasta inwestują w ekologiczne formy transportu. Jedną z nich jest jazda na rowerze. Dla rowerzystów tworzona jest dogodna infrastruktura. Zrównoważony rozwój zmotywował architekta Piotra Kuczię do stworzenia projektu ścieżki rowerowej na miarę obecnych czasów. Solar Véloroute to wielofunkcyjna trasa dla rowerów i pieszych, wykorzystująca panele fotowoltaiczne jako źródło energii.

Solar Veloroute2 1024x682 1
Solarny tunel rowerowy, źródło: Alek Pluta / Nomadd Studio

Smart city

Piotr Kuczia w swoich projektach często odwołuje się do potencjału energii słońca. Koncepcja ścieżki opiera się na wykorzystaniu tunelu fotowoltaicznego, który służy za most, chroniący przed trudnymi warunkami pogodowymi, oddzielną drogę dla rowerzystów i pieszych, a także za miejsce, w którym można naładować swoje elektryczne pojazdy lub telefony komórkowe. Energia odnawialna zasila też ścieżkę na wieczór, aby ta mogła służyć ludziom przez całą dobę. Nadwyżkę wytworzonej energii  można rozdzielić także na inne potrzeby energetyczne danego obszaru.

https://swiatoze.pl/put-some-fun-between-your-legs-czy-po-polsce-dobrze-jezdzi-sie-rowerem/

Architekt podaje, że solarny trakt mógłby wytworzyć około 2000 MWh energii elektrycznej, która wystarczyłaby do zasilenia 750 gospodarstw domowych. Taką ilością energii można by naładować ponad 1000 samochodów elektrycznych, które pokonują rocznie około 11 tys. km. Na terenie fotowoltaicznego obiektu miałyby stanąć też tablice, informujące o korzyściach płynących z wykorzystania energii słonecznej w skali globalnej.

image 5
Solarna ścieżka rowerowa w Holandii, źródło: provincie-utrecht.nl

Projekt został stworzony z myślą o regionach Dubaju i Szwajcarii, jednak można go dostosować do każdej innej lokalizacji i strefy klimatycznej. Koncepcja solarnej ścieżki zdobyła drugie miejsce w międzynarodowym konkursie A’ Design Award & Competition.

Do tej pory takie solarne ścieżki pojawiły się między innymi w Holandii i Anglii.

źródło: intelligentliving.com, kuczia.com, fot. intelligentliving.com, Alek Pluta / Nomadd Studio

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.