1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Piwo warzone dzięki zielonej energii

Piwo warzone dzięki zielonej energii

Rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej Lech Nowy Staw Kompanii Piwowarskiej. Pokryje ona 100% zapotrzebowania na energię elektryczną trzech browarów lidera polskiego rynku piwnego. Pierwsza dostawa energii elektrycznej z nowych turbin ma nastąpić na początku 2022 roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Trzy turbiny

Farma zlokalizowana jest w pobliżu miejscowości Nowy Staw, ok. 50 km na południowy wschód od Gdańska. Jej budowa realizowana jest w ramach wieloletniej umowy zawartej w 2019 roku pomiędzy Kompanią Piwowarską a RWE, jednego ze światowych liderów w dziedzinie odnawialnej energii. Na farmę składają się trzy turbiny Nordex N149 o łącznej mocy 12 megawatów (MW). Energia pochodzącą z wiatru pokryje 100% zapotrzebowania na energię elektryczną trzech browarów Kompanii Piwowarskiej oraz zwiększy produkcję zielonej energii przez RWE w Polsce. Na mocy dwustronnej umowy na dostawę energii zawartej na 10 lat, RWE w 2020 roku zapewniło już 40%, a w 2021 pokryje 100% zapotrzebowania browarów na OZE z istniejących farm wiatrowych. Od początku 2022 roku większość zapotrzebowania będzie zaspokajana przez nową, należącą do RWE i przez nią zarządzaną elektrownię wiatrową.

Strategia zrównoważonego rozwoju

Farmę nazwano Lech Nowy Staw, na cześć jednej z najpopularniejszych marek Kompanii Piwowarskiej. Lech od lat działa na rzecz ochrony środowiska i zachęca konsumentów do aktywności proekologicznych. Kompania Piwowarska ma ambicję na osiągnięcie neutralności węglowej we wszystkich browarach do 2030 roku, a także zmotywowanie dostawców i partnerów firmy do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw o 30%. Nadrzędnym celem strategii jest osiągnięcie neutralności węglowej z transportu towarów do 2050 roku.

Dzięki podpisanej umowie PPA nasz proces warzenia piwa konsekwentnie staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Oznacza to, że już w tym roku zmniejszymy ślad węglowy pochodzący z naszych browarów o 66% w porównaniu do 2019 r., w którym rozpoczęła się nasza współpraca. Realizacja strategii zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej wypełnia trzynaście z siedemnastu celów Agendy 2030 ONZ i przyczynia się do realizacji wizji środowiskowej Asahi mówi Prezes Kompanii Piwowarskiej Igor Tikhonov.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.