1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Siadam na rower i… lecę

avial

Siadam na rower i… lecę

Co rower elektryczny ma wspólnego z samolotem? Fińska firma Avial wprowadza na rynek e-pojazd wykonany ze stopów aluminium lotniczego. Rama nowego roweru ma być dużo trwalsza, a jazda bez drgań, bardziej komfortowa. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Mocniej, wygodniej 

Firma Avial rekomenduje swój rower do codziennej jazdy do pracy. Dzięki właściwościom tłumiącym drgania na drodze ma ona być komfortowa. Elastyczna, a zarazem mocna rama jest też tańsza i łatwiejsza w produkcji. Połączenie wykonane “samolotową metodą” klejowo-nitową nie jest mniej wytrzymałe niż rama uzyskana w procesie spawania. Avial czeka na opatentowanie swojego pomysłu i testy drogowe.

i… ekologicznie

Rzecznik firmy dodaje, że technologia jest także ekologiczna: – Hybrydowa technologia klejowo-nitowa jest zrównoważona – chroni zarówno środowisko, jak i pracowników. 

W porównaniu do spawania hybrydowa metoda nie generuje promieniowania świetlnego, oparów i iskier, nie ma potrzeby ponownego nagrzewania ramy, a pracownicy pracujący przy produkcji nie potrzebują specjalnych umiejętności, aby pracować z nową metodą.

Jak w samolocie

Obecnie w przemyśle rowerowym stosuje się dwa główne stopy aluminium – 6061 i 7005. Do pierwszego z nich firma Avial dodała stopy 2024 i 7075, które są wykorzystywane do produkcji kadłubów i skrzydeł samolotów.

Avial Commuter e Bike 4 1024x750 1
Rower przejdzie wkrótce testy, źródło: aviabikes.com

Hybrydowa technologia klejenia i nitowania zapewnia mocną i „elastyczną” ramę e-rowerów. Firma podaje, że jest to nietypowe podejście do konstrukcji jednośladów ze względu na zmieszanie tych form, które zastąpiły powszechnie stosowane spawanie. 

Co w ofercie?

Najnowsza wersja podmiejskiego e-roweru jest wyposażona w silnik o mocy 250 W z wbudowanym kontrolerem i akumulatorem 504 Wh. Dostępne są również mocniejsze silniki, i akumulatory o mocy do 1176Wh. Cena wynosi 1090 euro. Dostawy zaplanowano na koniec tego roku.

źródło i fot.: avialbikes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.