Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francja: oddaj auto, a dostaniesz pieniądze na elektryczny rower

bikes

Francja: oddaj auto, a dostaniesz pieniądze na elektryczny rower

Francja ma propozycję dla kierowców. Zamiast samochodu na gaz, chce zaoferować im pieniądze, aby przesiedli się zza kółka na elektryczny rower.

BANER MOBILEB1
Reklama

Śladem Europy

Program, który może wejść w życie we Francji, jest skierowany do wszystkich posiadaczy samochodów na gaz. Kraj chciałby zaoferować każdemu kierowcy finansową zachętę w wysokości 2500 euro na zakup elektrycznego roweru. Francja nie jest pierwszym krajem w Europie, który zachęca do przerzucenia się na niskoemisyjne źródło transportu. W Norwegii już kilka lat temu wprowadzono wiele udogodnień dla kierowców, rezygnujących z pojazdów na ropę i gaz na rzecz elektryków. Również nasi północni sąsiedzi, czyli Litwini, skorzystali już z podobnego problemu „cash for clunkers” zainicjowanego przez Litewską Agencję Zarządzania Projektami Środowiskowymi (APVA). Można było wówczas liczyć na dofinansowanie roweru, skutera elektrycznego, motoroweru, czy motocykla elektrycznego w wysokości około 1000 euro. 

Oddaj stary samochód i kup rower

Wsparcie finansowe mogłoby zmienić wiele na lokalnym rynku rowerów elektrycznych. Bowiem do tej pory duża część pojazdów była sprowadzana zza granicy ze względu na niższe koszty. Pożyczka od państwa umożliwiłaby np. zakup roweru elektrycznego, Peugeot.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Aby otrzymać kredyt, kierowcy będą musieli oddać stary samochód, który docelowo ma trafić na złomowisko. Cel ma uświęcać środki – stare nieefektywne pojazdy zastąpią nowe, ekologiczne i zmniejszające emisję rowery. Ponadto rower elektryczny zajmuje dużo mniej miejsca na drodze niż samochód, a dodatkowo przyczyni się do zmniejszenia ruchu na drogach i zapobiegania korkom.

H9XiC2DH46ml79bjsuXzlb2lehpfNxAp6ZFUh4QMscqqZkdXFbyZWf cBuobaaCjbp5Vc4JfwISsrB8wUgjYkbm4zioAt GuM1WBNPjcmpREOcFpKG L jytm 1QZcpiTktvwJCK
Rower elektryczny Peugeot, model eT01 Belt PowerTube. Cena 3699 euro. Firma ma w ofercie również tańsze modele, pokrywające się ceną z kwotą dotacji, źródło: cycles.peugeot.com

Kiedy?

Mimo, że zasugerowana poprawka nie weszła jeszcze w życie, program zyskuje popularność i aprobatę Francuzów. Prezes Francuskiej Federacji Rowerzystów (FUB) Olivier Schneider uważa, że zasugerowana propozycja jest doskonałym rozwiązaniem. Wysokość dotacji, według szacunków przekracza wartość niejednego samochodu na gaz. Jazda e-rowerem ma się opłacać.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Po raz pierwszy uznano, że rozwiązaniem nie jest przemiana samochodów na bardziej ekologiczne, a po prostu zmniejszenie ich liczby.

źródło: electrek.com, fub.fr, cycles.peugeot.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.