Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Berlin wprowadza obowiązek montażu fotowoltaiki

berlin

Berlin wprowadza obowiązek montażu fotowoltaiki

Władze Berlina zdecydowały o przełomowej ustawie, dotyczącej energii odnawialnej. Za dwa lata stolica będzie korzystać w większości z zielonej energii.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nowe przepisy

Berlińska Izba Reprezentantów uchwaliła znaczącą ustawę „Berlin Solar Act”, która ma obniżyć znacznie emisje w stolicy Niemiec. Ustawa słoneczna nakazuje instalację systemów fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach w Berlinie od 2023 roku. Dachy nowych budynków będą musiały zostać pokryte przynajmniej w 30% ogniwami fotowoltaicznymi.

Ale to nie wszystko. Nowe przepisy ustawy mają być zastosowane także w przypadku generalnych remontów budynków o powierzchni użytkowej powyżej 50 metrów kwadratowych. Politycy z lewicowych ugrupowań byli zachwyceni przyjęciem nowej ustawy – podaje niemiecki PV Magazine.

Wymagania

Oprócz informacji, że pokrycie dachu instalacją fotowoltaiczną ma wynieść minimum 30% powierzchni, określono też minimalne wymagania dla budynków mieszkalnych: instalacje fotowoltaiczne o mocy 2 kW muszą być zainstalowane dla maksymalnie dwóch mieszkań, instalacje 3 kW dla budynków z trzema do pięciu mieszkań, a systemy 6 kW dla sześciu do 10 lokum.

Wsparcie…i grzywna

Wdrażanie nowych zasad ma odbyć się z korzyścią dla mieszkańców. Program wdrażania fotowoltaiki na dużą skalę wesprze Investitionsbank Berlin, który zaoferuje formy wsparcia takie jak dotacje i pożyczki. Rozważa się też inne formy wsparcia, ale należy unikać podwójnego finansowania – czytamy w komentarzu do rezolucji.

Każdy, kto naruszy wymagania dotyczące nowych przepisów, będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości do 5 tys. euro – w przypadku gospodarstwa jednorodzinnego lub dwurodzinnego. W przypadku gospodarstw wieloosobowych kara może wynieść nawet 25 tys euro, a właściciele budynków niezamieszkałych, np. obiektów przemysłowe\ych mogą zapłacić grzywnę nawet do 50 tys. euro.

źródło: pv-magaizne.de

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.