Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak przygotować koty na Sylwestra?

Jak przygotować koty na Sylwestra?

Wiele mówi się o tym, jak bardzo stresujące dla psów są wystrzały petard. Są one bezpośrednimi świadkami sylwestrowych szaleństw, bo musimy z nimi wychodzić na spacer. Ale również koty są narażone na ogromny stres spowodowany fajerwerkami. Jak im pomóc nad nim zapanować? I dlaczego odczuwają strach przed sztucznymi ogniami?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wyczulone zmysły

Koty to urodzone drapieżniki. W końcu są potomkami tygrysów, pum czy lwów, czyli najskuteczniejszych predatorów dziczy. Posiadają bardzo wyczulone narządy zmysłów. Nasze mruczki słyszą od nas trzy razy lepiej i lepiej widzą w ciemnościach. Dodatkowo będąc w środku łańcucha pokarmowego, gdzie w przyrodzie zagrażają im więksi przeciwnicy, ewolucja obdarzyła ich niezwykłym refleksem i wieczną czujnością. Spróbujcie chociażby wejść do mieszkania, gdzie śpi kot i nie obudzić go swoimi ruchami. Niewykonalne!

Zatem nagły, olbrzymi huk słyszany w oddali, którego źródła koty nie mogą zlokalizować jest niezrozumiały i automatycznie oznacza zagrożenie.

Wrażliwa natura

Warto też podkreślić, że koty są niezwykle podatne na wszelkie zaburzenia behawioralne spowodowane stresem. Odczuwają niepokój, co może doprowadzić do nieprawidłowych zachowań, a nawet choroby. Jednocześnie łatwo maskują swoje zdenerwowanie, więc musimy sami odczytywać je z mowy ciała. Symptomy zdenerwowania to: wylizywanie sobie futerka, nastroszony ogon, ucieczka przed nami, całkowita niechęć do pieszczot. Niektóre z powodu fajerwerków wyraźnie panikują. Biegają po domu, dygoczą, mogą również załatwiać się poza kuwetą.

cat 694730 1280

Jak pomóc kotom przetrwać Sylwestra?

  • Bądź opanowany

Koty to świetni obserwatorzy. Wyczuwają niepokój i zdenerwowanie swojego opiekuna. A jeśli on się stresuje, jest to sygnałem ostrzegawczym do gotowości. Zwłaszcza, jeśli kot ma już symptomy paniki nasz spokój może go uratować.

  • Bądź obecny

Jeśli wiemy, że pupil boi się huków petard zostańmy z nim. Nasza obecność da mu poczucie bezpieczeństwa i pomoże przetrwać złe chwile.

  • Terapia szokowa

Jeszcze gorsze od samych hałasów jest zaskoczenie. Koty nie znoszą zmian i nagłych, niezrozumiałych akcji. Kilka dni przed Sylwestrem stopniowo przyzwyczajaj je do głośnych dźwięków. Puść głośniej muzykę, naciśnij piszczącą zabawkę. To może się udać, ale rób takie rzeczy z wyczuciem i umiarem. Dla tych najbardziej lękliwych mruczków taka terapia nie jest zalecana.

  • Metoda „na przysmaczek” i „na zabawkę”

Stary, dobry sposób, który może zadziałać. Jeśli kot skupia się na hałasie spróbuj zmienić obiekt jego zainteresowania. Wyciągnij ulubioną zabawkę i postaraj się przeciągnąć na nią uwagę czworonoga. Możesz również sięgnąć po ulubione przysmaki, które nieco osłodzą najgorsze chwile.

  • Bezpieczna kryjówka

Koty wyjątkowo przestraszone nie szukają kontaktu z człowiekiem, ale zacisznego miejsca do schowania się. Dlatego nie bierzmy go na siłę na ręce, nie próbujmy przytulać na siłę. To potęguje stres. Przygotujmy natomiast przytulną i ciepłą kryjówkę, w której dźwięki będą nieco wyciszone. Może to być np. lekko uchylona szafa.

  • Wychodzące koty niech zostaną w domu

Jeśli Twój kot wychodzi na zewnątrz (czego behawioryści zdecydowanie nie popierają) tej nocy zatrzymaj go w domu. Huk może go przerazić. Spowoduje ucieczkę na oślep, być może w nieznane rejony

  • Feromony kocie i środki uspokajające

Wyjątkowo wrażliwe osobniki warto (po konsultacji z lekarzem weterynarii) uspokoić środkami farmakologicznymi. Dobrze nadają się do tego kocie feromony Felliway, które można zakupić w sklepach zoologicznych.

cat 4611189 1280

Pamiętaj! Jeśli nie pomożesz zestresowanemu kotu przejść tej traumy, może ona zakończyć się trwałymi zmianami w jego zachowaniu – od załatwiania się poza kuwetę, przez agresję, po autodestrukcyjne  czynności. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy planują używać środki pirotechniczne w Sylwestra. Dla Was to tylko chwila rozrywki. Dla wielu ptaków oznacza śmierć, a dla zwierząt domowych ogromny stres.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.