Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak uniknąć “plastikowych” Świąt?

Jak uniknąć “plastikowych” Świąt?

Podczas Świąt możemy zaobserwować dwukrotny wzrost ilości odpadów, których większość stanowią tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania na żywność, materiały wykorzystane do pakowania prezentów i same prezenty.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dziesiątki plastikowych talerzyków, sztućców, butelek po napojach, tacki i plastikowe folie. Nie zapominajmy również o wstążkach, papierze do pakowania prezentów i innych dodatkach. Kochamy plastik. To niesamowity materiał, tak wszechobecny w naszym życiu, że ledwo go zauważamy. Niestety odpady z tworzyw sztucznych stały się poważnym światowym problemem dla środowiska naturalnego i zdrowia istot żywych. Jeśli nie kochamy idei planety pokrytej plastikowymi odpadami, musimy pilnie zmniejszyć zużycie plastiku.

O czym musimy pamiętać? Nie jest łatwo z dnia na dzień zrezygnować ze złych nawyków. Trzeba próbować. Zastanówmy się, czy niektórych materiałów nie można zastąpić innymi, bardziej ekologicznymi.

To, co możemy zrobić na początek, to pamiętać o torbach wielokrotnego użytku, gdy idziemy po zakupy. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór opakowań na świąteczne prezenty, które możemy wykorzystać również za rok. Obecnie w sklepach jest szereg akcesoriów, takich jak np. duże, ozdobne, świąteczne skarpety lub worki. Taka spersonalizowana torba z wyszytym imieniem może stać się rodzinną tradycją – każdy z gości, co roku będzie wypatrywał swojej. Do zabezpieczenia prezentów zamiast folii bąbelkowej można użyć np. starego papieru lub innych biodegradowalnych tworzyw. No i najważniejsze, prezenty kupuj świadomie.

Podczas świątecznych zakupów łatwo wpaść w amok i kupić mnóstwo zbędnych rzeczy. Można tego uniknąć, robiąc dokładną listę. Czasem trudno powstrzymać i nie kupić czegoś spoza listy, ale warto próbować. Gdy kupujesz zabawki dla mniejszych dzieci, wybierz te drewniane lub oparte na tkaninach. Alternatywnie, szukaj zabawek lub gier, które uczą dzieci o środowisku. To dobry pomysł, by od małego uświadamiać, że każdy z nas ma wpływ na planetę. Wiele gier planszowych ma dziesiątki plastikowych akcesoriów, ale nie wszystkie. Spójrz na spis treści i wybierz te z mniejszą ilością plastiku. Może być trudno trzymać się z daleka od Lego lub innych kultowych markowych zabawek z tworzyw sztucznych, ale wybierzmy te, które przez dłuższy czas sprawią dziecku radość. Podobnie jest z prezentami dla dorosłych. Pomyślmy, co będzie naprawdę użyteczne dla osoby, którą chcemy obdarować.

Niektóre spotkania wigilijne są naprawdę duże, zwłaszcza te firmowe. To również generuje mnóstwo odpadów. By uniknąć wielogodzinnego sprzątania, używa się “jednorazówek”. By zniwelować ilość plastiku, można zastąpić je naczyniami i sztućcami z materiałów biodegradowalnych, stosując niepowleczone papierowe talerze i kubki lub drewniane lub bambusowe talerze i sztućce. Trzeba uważać, bo część z nich choć oznaczona jest jako “ekologiczne”, często ulega rozkładowi wyłącznie w przemysłowych kompostownikach. Także jedzenie możemy przechowywać w pojemnikach wielokrotnego użytku.

W tym roku spróbujmy generować #mniejplastiku, to jeden z prezentów dla środowiska i przyszłych pokoleń.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.