Jak wykorzystać stare opony? Zrobić z nich deskorolkę!

Innowacyjny pomysł wykorzystania starych, zużytych opon samochodowych opracował Paolo Stefano Gentile. W ramach projektu „FRAMMENTO – z ulic na ulice” ze składowanego materiału „o dużym ciężarze gatunkowym” produkuje deskorolki.

„FRAMMENTO – z ulic na ulice” świetnie wpasowuje się w styl urbanistyczny. Produkowane deskorolki nie tylko materiałem, ale także designem nawiązują do „ulicy”. To jednocześnie tani i ekologiczny środek transportu, pozwalający na utylizację opon. Jak powstał?

Fotowoltaika od Columbus Energy

Deskorolka z opon to na razie projekt artystyczny

Deskorolka (a w zasadzie jej główna część – deck) powstała ze starych opon samochodowych po odpowiedniej obróbce. Materiał został rozdrobniony, a potem przekształcony w granulki. Dzięki temu zachowuje wszystkie właściwości gumy: jest elastyczny, wystarczająco trwały i zapewnia wysoką przyczepność.  Deck wykończony jest w stylu bieżni do biegania, w kilku wariantach kolorystycznych. Można więc nim „śmigać” po mieście.

Zainspirowałem się do stworzenia Frammento spędzając czas na placu zabaw dla dzieci. Zaintrygował mnie materiał nawierzchni i po uświadomieniu sobie niskiego kosztu gumowych granulek zacząłem myśleć o ich zastosowaniu. Po przeanalizowaniu właściwości takich jak elastyczność, odporność na uderzenia i przyczepność pomyślałem, że świetnym produktem będzie deskorolka, która wymaga tych wszystkich cech – stwierdził Gentile.

Student Paolo Stefano Gentile wykonał deskorolkę w ramach pracy dyplomowej w Akademii Sztuk Pięknych Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie. Nie wiadomo na razie, czy projekt doczeka się produkcji komercyjnej, sam pomysł jest jednak godny rozpropagowania.