Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koty nie będą mogły swobodnie wychodzić z domów?

Koty nie będą mogły swobodnie wychodzić z domów?

Prawnicy z uniwersytetu w Tilburgu uważają, że domowe koty nie powinny wychodzić z domu bez nadzoru właścicieli. Ich zdaniem, jako rasa inwazyjna, zagrażają wielu gatunkom zwierząt.

BANER MOBILEB1
Reklama

Koty – najbardziej rozpowszechnione zwierzęta drapieżne

Na łamach „Journal of Environmental Law” holenderscy prawnicy opublikowali artykuł, w którym stwierdzili, że koty są gatunkiem inwazyjnym. Przywiezione do Europy z Azji przed tysiącami lat, zaliczają się do najbardziej rozpowszechnionych zwierząt drapieżnych – populacja kotów jest dużo gęstsza niż innych mięsożernych zwierząt podobnej wielkości.

Koty na świecie

Według statystyk, koty na całym świecie odpowiedzialne są za „wytrzebienie” co najmniej 40 gatunków ptaków, 21 gatunków ssaków i 2 gatunków płazów. Stanowi to aż 26% wszystkich zarejestrowanych przypadków wyginięcia gatunków. Obecnie koty zagrażają co najmniej 367 gatunkom zwierząt.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Zagrożenie dla różnorodności gatunkowej

Arie Trouwborst i Han Somsen, prawnicy z uniwersytetu w Tilburgu są zadania, że w związku z zagrożeniem, jakie stwarzają koty dla różnorodności gatunkowej, a szczególnie ptaków, te domowe nie powinny swobodnie wychodzić. Prawnicy postulują wprowadzenie nakazu trzymania kotów na uwięzi. Ich zdaniem, istniejące już dyrektywy Unii Europejskiej mogą stanowić podstawę prawną takiego zakazu.

Zakaz wypuszczania kotów na zewnątrz

Niemiecka organizacja ochrony przyrody Naturschutzbund NABU –  odnosząc się do wniosku Holendrów – stwierdziła, że zakaz wypuszczania kotów na zewnątrz w niektórych przypadkach, np. w obliczu zagrożenia lokalnej populacji ptaków, mógłby być jak najbardziej logiczny. Trudno jednak znaleźć uzasadnienie dla generalnego zakazu wypuszczania kotów.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama


źródło: Journal of Environmental Law

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.