Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak zgłosić podejrzenie spalania śmieci?

Jak zgłosić podejrzenie spalania śmieci?

Spalanie śmieci szkodzi wszystkim bez wyjątku. Co zrobić, jeśli widzimy, że nasz sąsiad pali śmieci? Jakie są obowiązki służb? Czy jest sposób, by się choć trochę ochronić przed tym szkodliwym procederem?

BANER MOBILEB1
Reklama

Zazwyczaj nie mamy odwagi, by kogoś upomnieć i na różne niewygodne sytuacje machamy ręką. Jednak w tym przypadku warto interweniować. Palenie śmieci jest nie tylko szkodliwe dla wszystkich, ale i nielegalne. Oto, jak można sobie poradzić w takiej sytuacji:

– możesz zgłosić podejrzenie o popełnieniu wykroczenia;

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– możesz anonimowo zgłosić sprawę straży miejskiej lub w urzędzie miasta lub gminy. To ich obowiązek, by kontrolować, czy w gospodarstwach domowych nie spala się śmieci, a w razie informacji o spalaniu – interweniować.

Zgłoszenie możesz wysłać mailowo lub napisać protokół w danym urzędzie. Możesz poprosić o pobranie próbki z paleniska i dołączyć ją jako dowód w postępowaniu. Masz prawo zapytać o numer zgłoszenia i poprosić o protokół z przeprowadzonej kontroli. Zastanawiasz się, czy sąsiad zmienił swoje nawyki? Możesz poprosić o kontrolę następczą.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

A co, jeśli służby nie reagują? Nie poddawajmy się:

– możesz złożyć zażalenie do WiOŚ, do Rady Gminy, a nawet do prokuratury za niedopełnienie obowiązków;

– napisz o bierności służb w mediach społecznościowych;

– zadzwoń na policję.

Co może grozić Twojemu sąsiadowi? Mandat w wysokości od 20 do 500 zł (jeśli kontrolę przeprowadza straż miejska). Kara grzywny do 5000 zł, jeśli sprawą zajmie się sąd rejonowy.

Czego nie można spalać w polskich domach?

– kolorowych gazet, opakowań na jajka, książek;

– płyt wiórowych i MDF;

– lakierowanego drewna, ubrań, kaloszy, opon, pieluch;

– worków foliowych i butelek PET.

Pamiętaj, że spalanie takich śmieci bardzo obciąża nasz organizm (zwłaszcza układ oddechowy i krążeniowy), a na szkodliwe działanie toksycznych substancji najbardziej narażone są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.