Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jaka będzie zima 2022/2023? “Łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii”

Jaka będzie zima 2022/2023? “Łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii”

Jaka będzie zima 2022/2023? “Łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii”

Jaka będzie zima tego roku? Nowe wyliczenia potwierdzają, że zima będzie cieplejsza niż zwykle. W grudniu słupki rtęci mogą pokazać nawet 13℃. W styczniu temperatury mają być nawet o 2℃ wyższe niż trzydziestoletnia norma. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jaka będzie zima?

Zima ma być cieplejsza niż zwykle, na co wskazują najnowsze aktualizacje modeli meteorologicznych. Długoterminową prognozę pogody na tegoroczną zimę przygotowali Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Prognozowana łagodna zima to dobra wiadomość w kontekście wojny w Ukrainie i trwającego kryzysu energetycznego.

Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegupowiedział Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Ciepłą zimę poprzedzi całkiem pogodna jesień. W listopadzie 2022 roku zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Jaka będzie zima 2022/2023? “Łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii”

W grudniu temperatury także będą w normie, spodziewać się można jednak większych niż zwykle opadów.

Jaki będzie grudzień 2022 roku?

W grudniu 2022 roku opady powyżej normy spodziewane są w województwach:

  • mazowieckim,
  • łódzkim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • śląskim,
  • opolskim,
  • dolnośląskiem,
  • lubuskim i wielkopolskim.
Jaka będzie zima?
jaka będzie zima?

Maksymalna temperatura w grudniu może wynosić nawet 13℃. Minimalne wartości sięgną nawet – 14℃. Czy w Boże Narodzenie spadnie śnieg? Synoptycy nie są jeszcze w stanie tego przewidzieć, ale trzeba brać pod uwagę, że poprzednie święta były bezśnieżne.

Największe ocieplenie przewidywane jest w styczniu.

Temperatura w styczniu 2023 roku

Zarówno polskie jak i amerykańskie wyliczenia wskazują, że temperatury w styczniu 2023 roku mają być nawet o 2℃ wyższe niż trzydziestoletnia norma. Nawet jeśli śnieg spadnie nie tylko w górach, lecz także na nizinach, prawdopodobnie nie utrzyma się zbyt długo. Temperatury powyżej normy będą obecne na terenie prawie całego kraju, z wyjątkiem północy Polski.

Jaka będzie zima?
Jaka będzie zima?

Wysokich temperatur można spodziewać się także w lutym. 

Jaka będzie temperatura w lutym 2023 roku?

W lutym 2022 roku z wyższych niż zwykle temperatur będa mogli cieszyć się szczególnie mieszkańcy południa i na wschodu Polski. Na północy z kolei wystąpią wyższe niż zwykle opady.

Jaka będzie zima?
Jaka będzie zima?

W żadnym miesiącu, w żadnej części Polski nie przewidywane są temperatury poniżej trzydziestoletniej normy. Oznacza to, że najbliższa zima najprawdopodobniej pokrzyżuje plany Putina na wywołanie w Europie kryzysu energetycznego na wielką skalę.

Zima cieplejsza niż zwykle

Informacje przekazane przez meteorologów mogą nastrajać optymistycznie. Z powodu wojny w Ukrainie i narastającego kryzysu energetycznego, wielu ekspertów zwiastowało trudności w dostępie do energii.Cieplejsza zima oznacza, że łatwiej będzie zapewnić odpowiednie warunki nie tylko dla mieszkańców Polski, lecz także w Ukrainie. W Polsce oddala się widmo przerw w dostawach prądu, a w Ukrainie uszkodzenia infrastruktury energetycznej nie sprawią tak dużego problemu, jaki miałby miejsce w przypadku utrzymujących się długo bardzo niskich temperatur.

Dodatkowym wsparciem dla odbiorców ciepła i prądu w Polsce ma być tzw. Tarcza Solidarnościowa, czyli zamrożenie cen energii w 2023 roku na obecnym poziomie.

źródło: tvp.info, pap.pl, imgw.pl. Źródłem pochodzenia danych jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.