‘Jaką Finlandię chciałbyś w 2050 roku?’ – ruszył rządowy serwis online walczący ze zmianami klimatu

Finlandia ma swój plan działania na ograniczenie zanieczyszczeń. Rząd wprowadził nową usługę internetową angażującą swoich obywateli do zmniejszania emisji CO2. Według fińskiego rządu 68% skutków zmian klimatycznych wynika z codziennego trybu życia. Dlatego za pomocą serwisu użytkownicy mogą wybrać działania, które przyczynią się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

W Finlandii kancelaria premiera wprowadziła nową usługę internetową. Jej nazwa to „Sitoumus2050”, a hasło – „Znajdź własny sposób na rozwiązanie problemu zmian klimatycznych”. Ma ona służyć zmniejszeniu zanieczyszczeń w Finlandii. Jak? Finowie za jej pomocą mogą przygotować indywidualny plan działania zmniejszający emisję zanieczyszczeń nawet o połowę. Na początku wypełnia się kwestionariusz, w którym opisuje się warunki zamieszkania, przemieszczania się, wyżywienia czy też zakupów. Następnie portal liczy wielkość emisji CO2 danego użytkownika. A w końcowym etapie proponuje określone sposoby działania w celu zmniejszenia emisji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak podają komunikaty fińskiego rządu, 68% skutków zmian klimatycznych wynika z codziennego trybu życia. Dlatego też serwis proponuje aż 100 różnych działań, które niewiele kosztują, m.in.: ograniczenie podróżowania samolotem, wybór dostaw prądu ze źródeł odnawialnych, zwiększenie ilości krajowych owoców lub ryb w posiłkach, kupno używanych towarów czy też wypożyczanie. Inne propozycje działania to także: używanie pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń, wykorzystanie biogazu do napędu samochodu, naprawa produktów dobrej jakości, przejście na weganizm czy też spędzenie urlopu w Finlandii.

“O zmianie klimatu mówiono obszernie tej jesieni i wielu ludzi zaczęło rozważać, w jaki sposób własny tryb życia wpływa na środowisko i dobrobyt. Poprzez własne zobowiązania możemy łatwiej niż wcześniej mieć wpływ i uczestniczyć w osiągnięciu fińskich celów klimatycznych ” – mówi Marja Innanen, główny ekspert z kancelarii premiera.

Rządowym planem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń o 50% do 2030 roku. Obliczono, że gdyby jedna dorosła osoba w rodzinie zredukowała zanieczyszczenia o 20% do 2030 roku, to cel zostałby zrealizowany w 37%. Natomiast według Fińskiego Panelu Klimatycznego poziom zanieczyszczeń powinien zostać zmniejszony o 44-66% do 2030 roku i 85-100% do 2050 roku w porównaniu z 1990 rokiem – po to aby osiągnąć cele paryskiej umowy klimatycznej. Jak podaje fiński urząd statystyczny, w porównaniu z 1990 rokiem ilość zanieczyszczeń związanych z emisją gazów cieplarnianych jest mniejsza o jedną piątą.

Premier Juha Sipila podaje, że podczas fińskiej prezydencji w Radzie UE – która nastąpi w przyszłym roku – Finlandia położy nacisk na politykę klimatyczną. W tym roku rząd przyjął nowe prawo wprowadzające zakaz korzystania z węgla kamiennego do produkcji energii elektrycznej i cieplnej od maja 2029 roku.

źródła: cire.pl

Foto: Flickr