Polska Jakość polskiego powietrza polepszy się w ciągu 5 lat 14 lutego 2018 Polska Jakość polskiego powietrza polepszy się w ciągu 5 lat 14 lutego 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Tematem, który ostatnio często pojawia się w polskich mediach jest smog. Normy obecności pyłów PM2.5 oraz PM10 wyznaczone przez WHO są przekraczane nawet kilkukrotnie, szczególnie w miastach aglomeracji śląskiej oraz w małopolskim Krakowie. Jak jednak przekonuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, niebawem jakość polskiego powietrza powinna się poprawić. Mateusz Morawiecki, obejmując stanowisko premiera, zdeklarował walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego zdecydował się powołać nową minister ds. przedsiębiorczości i technologii, która będzie koordynować działania mające na celu m.in. minimalizowanie częstotliwości występowania smogu w Polsce poprzez opracowywanie i wdrażanie potrzebnych ku temu rozwiązań. Reklama Jak poinformowała minister Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową, w ciągu najbliższych pięciu lat oczekiwana jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Wszystko dzięki podjętym inwestycjom oraz rozporządzeniom, które stopniowo wchodzą w życie. „Zakładamy, że dzięki wdrożeniu norm dla paliw stałych i wsparciu najbardziej potrzebujących rodzin w termomodernizacji ich domów, w ciągu pięciu lat odczujemy poprawę jakości powietrza w polskich miastach”, powiedziała minister. W rozmowie Jadwiga Emilewicz odniosła się także do statystyk. Są one przerażające, ponieważ szacuje się, że co roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera ok. 40 tysięcy Polaków. Nie powinno być to zaskakujące, bo według danych Światowej Organizacji Zdrowia na 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie, aż 33 znajdują się w Polsce. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.