Wrocławska galeria BWA Dizajn włączyła się do walki ze smogiem

Sztuka od dawna nie służy zaledwie kontemplacji piękna lub prostej rozrywce, ale często stanowi reakcję i formę wpływania na rzeczywistość. Taki jej aspekt jest szczególnie widoczny np. w architekturze, gdzie projekty nowatorskich, ekologicznych domów stanowią nie tylko funkcjonalną przestrzeń do życia, ale kontakt z nimi ma w sobie coś z obcowania ze sztuką. Świetnym przykładem takiej właśnie budowli jest np. japoński pawilon wystawienniczy KOHTEI, który powstał dla upamiętnienia ludzi, którzy zginęli na morzu.

Artyści do tworzenia swych dzieł często wykorzystują także poddane recyklingowi odpady, jak miało to miejsce np. podczas budowania rzeźby o nazwie  iThemba, zlokalizowanej w Troyeville w RPA, gdzie twórca posługujący się pseudonimem r1 dzięki swojemu dziełu nie tylko zagospodarował część odpadów, ale także stworzył unikatowe dzieło, zwracające uwagę widzów na ważny problem współczesnego świata.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Podobną inicjatywą popisała się niedawno wrocławska galeria BWA Dizajn, która swój cykliczny projekt o nazwie „Noworoczne postanowienia” w tym roku postanowiła poświęcić tematyce smogu. Wśród organizowanych przez nią działań znajdą się m.in. prowadzone przez dziennikarkę i pisarkę Magdalenę Kicińską warsztaty reporterskie „Fakt niezbędny jak tlen”, których tematyką będą właśnie zanieczyszczenia powietrza. Oprócz tego wrocławianie będą mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych, których celem będzie udokumentowanie występujących w przestrzeni miejskiej śladów smogu.

Zaproszeni artyści zajmą się także stworzeniem plakatów i ulotek poświęconym zagadnieniom związanym ze smogiem. Poruszone w nich zostaną takie kwestie, jak jego wpływ na zdrowie (także dzieci), przyczyny jego powstawania oraz pokutujące do dziś mity na ten temat. Zaprojektowane ulotki będzie można znaleźć nie tylko w galerii, ale także w urzędach, szkołach i przychodniach.

– Większość ludzi myśli, że smog jest efektem nadmiernej eksploatacji w przemyśle, a wcale tak nie jest. W naszym mieście i regionie smog jest głównie efektem spalin pochodzących z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. I to trzeba zmienić przede wszystkim, żebyśmy mogli oddychać czystym powietrzem – podkreśliła Iwona Kałuża, współkuratorka projektu, w wywiadzie udzielonym portalowi rp.pl.

Projekt „Postanowienia noworoczne 2018. Smog” rozpoczął się 31 stycznia i potrwa do 4 marca br.