Tysiące plastikowych butelek wykorzystano do zbudowania wieży w Afryce

W każdej minucie na świecie sprzedawanych jest około miliona plastikowych butelek. Roczne zużycie tych opakowań ma przekroczyć do 2021 roku pół tryliona. Konieczne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa co od problemu plastikowych opakowań i generowanego przez nie zanieczyszczenia świata.

Aby podnosić świadomość artysta pod pseudonimem r1 wykorzystał siedem tysięcy butelek do zbudowania niesamowitej, 20-metrowej wieży. Rzeźba ta, nazwana iThemba, stanęła w Troyeville w Johannesburgu w RPA. Wieża symbolizować ma jednocześnie nadzieję i stanowić inspirację dla mieszkańców tego kraju. Wykonana została we współpracy z lokalnym środowiskami i mieszkańcami.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Bazą dla konstrukcji iThemba była nieużywana wieża komunikacyjna. Nazwa iThemba pochodzi z języka isiZulu i oznacza zaufanie lub nadzieję.

Lokalna społeczność mieszkająca w okolicy rzeźby zaangażowana była w jej powstawanie na każdym etapie konstrukcji – od zbierania butelek do samego ich montażu na wieży. Dodatkowo, każdy z mieszkańców mógł umieścić w butelkach „wiadomości o nadziei”, co nadało wieży wyraz metafizyczny, gdyż wieża mająca dawać nadzieję i inspirować do działania, sama wypełniona jest zapisanymi „nadziejami” ludzi, którzy ją tworzyli.

Szacuje się, że w samej Republice Południowej Afryki w każdej godzinie wyrzuca się 250 tysięcy plastikowych butelek, które zanieczyszczają środowisko. (…) Jedna taka butelka rozkłada się co najmniej 700 lat na wysypisku. Wieża iThemba ma podnieść świadomość tego i nauczyć ludzi jak ważny jest recycling – powiedział narrator filmu poświęconego instalacji.