Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jakość powietrza w Europie. 12 polskich miast w czołówce niechlubnego rankingu

Jakość powietrza w Europie. 12 polskich miast w czołówce niechlubnego rankingu

Polskie miasta są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Europejska Agencja Powietrza udostępniła na swojej stronie internetowej narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić jakość powietrza w Europie. Wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych pyłami PM2.5  miast aż 12 to polskie.

Reklama

Polskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych 

Zestawienie, o którym mowa dotyczy lat 2021-2022. Wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znalazło się miejsce dla 12 polskich: Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski, Łomża, Żory, Kraków, Gliwice, Zgierz, Tarnów, Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała i Kalisz.

Narzędzie stworzone przez Europejską Agencję Powietrza umożliwia sprawdzenie jakości powietrza w 375 europejskich miastach starego kontynentu.

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje chorwackie miasto Slavonski Brod, gdzie średnioroczne stężenie PM2.5 w latach 2021-2022 wyniosło 28 μg/m³. Na podium znalazły się również Nowy Sącz (stężenie PM2.5 – 27,9 μg/m³) i Piotrków Trybunalski (stężenie PM2.5 25,2 μg/m³).

Jak w zestawieniu wypadły pozostałe wyżej wymienione polskie miasta? Na piątym miejscu sklasyfikowano Łomżę, na szóstym Żory, na siódmym Kraków, na ósmym Gliwice, na dziesiątym Zgierz, na 11 Tarnów, na 12 Katowice, na 13 Częstochowę, na 15 Bielsko-Białą i na 16 Kalisz.

Najbardziej zanieczyszczone miasta Europy
Najbardziej zanieczyszczone pyłami PM2.5 miasta Europy, żródło: eea.europa.eu

Poprawa jakości powietrza w dużych polskich miastach

Dane Europejskiej Agencji Środowiska potwierdzają tendencję, którą w swoim raporcie za 2021 rok przedstawił Polski Alarm Smogowy. Jakość powietrza w dużych polskich miastach stopniowo się poprawia, czego przykładem są zarówno Kraków jak i Katowice.

Bez wątpienia wpływ na to mają wprowadzane lokalne uchwały antysmogowe. W Krakowie funkcjonuje ona od 2019 roku i zakazała palenia paliwami stałymi, czyli węglem oraz drewnem. W przeciągu roku od wycofania pieców stężenia zanieczyszczeń zmniejszyły się kolejno o: 45,42% w przypadku pyłu PM10,  43,76% w przypadku pyłu PM2,5 i 42,82% w przypadku benzo(a)pirenu.

Źródła: eea.europa.eu, smoglab.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.