Japończycy dołączają do technologicznego wyścigu po największą turbinę wiatrową

Japoński podmiot Mitsubishi Heavy Industries obecnie pracuje nad największą na świecie turbiną wiatrową dla elektrowni morskiej o mocy 10 MW. Generator wiatrowy będzie zainstalowany w 2020 roku. Turbiny będą opracowywane w ramach spółki joint-venture z podmiotem Vestas Offshore Wind. Nie jest to jedyny podmiot na świecie, który pracuje nad turbinami wiatrowym o dużej mocy.

Według Japończyków turbiny wiatrowe o dużej mocy mają zapewnić większą efektywność kosztową inwestycji odnawialnych. Ma to być jeden z czynników, którym japońska firma chciałaby przekonać potencjalnych inwestorów z Europy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Eksperci przewidują, że rynek coraz bardziej wydajnych turbin będzie stale rósł tak długo, jak będzie istniało zapotrzebowanie na instalacje elektrowni wiatrowych. Obecnie koszty związane z budową i eksploatacją stale spadają, co czyni wiatraki coraz bardziej opłacalną inwestycją dla państw rezygnujących ze stosowania konwencjonalnych paliw do generacji energii elektrycznej. Średnia cena w Europie za 1 MW oscyluje na poziomie 50 euro (57 dolarów).

Obecnie do wyprodukowania 300 MW energii wymagana jest instalacja w ramach morskiej elektrowni wiatrowej około 50 wiatraków o mocy 5 MW każdy. Przewiduje się, że w przyszłości ilość wymaganych wiatraków do wyprodukowania podobnej ilości energii zmniejszy się o 40%. W 2017 roku największe turbiny mogły wygenerować 9 MW mocy, podczas gdy 4 lata wcześniej – 3 MW, co pokazuje, że rozwój turbin jest bardzo intensywny.

Mitsubishi Heavy obecnie posiada dużą konkurencję w sektorze turbin wiatrowych. Rywale na rynku, tacy jak General Electric czy Siemens Gamesa, także mają ambicję konstrukcji turbin o mocy powyżej 10 MW do 2020 roku. General Electric zapowiedziało turbinę o mocy 12 MW w ramach projektu o wartości 40 milionów dolarów. Prezentacja odbędzie się w 2021 roku. Siemens Gamesa zaprezentuje swój produkt w 2024 lub 2025 roku. Niemiecki producent Senvion także pracuje nad wdrożeniem turbiny o zbliżonej mocy.

Źródło: Mitsubishi Heavy Industries, asia.nikkei.com, elektrovesti.net