Japończycy dołączają do technologicznego wyścigu po największą turbinę wiatrową

Japończycy dołączają do technologicznego wyścigu po największą turbinę wiatrową

Japoński podmiot Mitsubishi Heavy Industries obecnie pracuje nad największą na świecie turbiną wiatrową dla elektrowni morskiej o mocy 10 MW. Generator wiatrowy będzie zainstalowany w 2020 roku. Turbiny będą opracowywane w ramach spółki joint-venture z podmiotem Vestas Offshore Wind. Nie jest to jedyny podmiot na świecie, który pracuje nad turbinami wiatrowym o dużej mocy.

Według Japończyków turbiny wiatrowe o dużej mocy mają zapewnić większą efektywność kosztową inwestycji odnawialnych. Ma to być jeden z czynników, którym japońska firma chciałaby przekonać potencjalnych inwestorów z Europy.

Eksperci przewidują, że rynek coraz bardziej wydajnych turbin będzie stale rósł tak długo, jak będzie istniało zapotrzebowanie na instalacje elektrowni wiatrowych. Obecnie koszty związane z budową i eksploatacją stale spadają, co czyni wiatraki coraz bardziej opłacalną inwestycją dla państw rezygnujących ze stosowania konwencjonalnych paliw do generacji energii elektrycznej. Średnia cena w Europie za 1 MW oscyluje na poziomie 50 euro (57 dolarów).

Obecnie do wyprodukowania 300 MW energii wymagana jest instalacja w ramach morskiej elektrowni wiatrowej około 50 wiatraków o mocy 5 MW każdy. Przewiduje się, że w przyszłości ilość wymaganych wiatraków do wyprodukowania podobnej ilości energii zmniejszy się o 40%. W 2017 roku największe turbiny mogły wygenerować 9 MW mocy, podczas gdy 4 lata wcześniej – 3 MW, co pokazuje, że rozwój turbin jest bardzo intensywny.

Mitsubishi Heavy obecnie posiada dużą konkurencję w sektorze turbin wiatrowych. Rywale na rynku, tacy jak General Electric czy Siemens Gamesa, także mają ambicję konstrukcji turbin o mocy powyżej 10 MW do 2020 roku. General Electric zapowiedziało turbinę o mocy 12 MW w ramach projektu o wartości 40 milionów dolarów. Prezentacja odbędzie się w 2021 roku. Siemens Gamesa zaprezentuje swój produkt w 2024 lub 2025 roku. Niemiecki producent Senvion także pracuje nad wdrożeniem turbiny o zbliżonej mocy.

Źródło: Mitsubishi Heavy Industries, asia.nikkei.com, elektrovesti.net