11 lutego 2025 roku weszły w życie nowe unijne przepisy, które ograniczają stosowanie jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Takie opakowania mają zniknąć z rynku do 2030 roku.
Jednorazowe opakowania stanowią 36 proc. odpadów komunalnych. UE reaguje
Propozycja zmiany obowiązującej dyrektywy została przedstawiona przez Komisję Europejską już dwa lata temu. Powodem sugerowanych zmian był wniosek, że obecne przepisy nie przyczyniły się do zmniejszenia ilości odpadów po opakowaniach na terenie Unii Europejskiej. Potwierdzają to dane Eurostatu, które mówią, że 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru używanego w Unii Europejskiej wykorzystywane jest do pakowania towarów. Same opakowania stanowią 36 proc. odpadów komunalnych. W 2022 roku przeciętny obywatel UE wygenerował 186,5 kg odpadków, w znacznej części składających się z tworzyw sztucznych.
Komisja Europejska zdecydowała, że obowiązującą dyrektywę zastąpi rozporządzenie. Oznacza to, że nowe przepisy będą obowiązywać w chwili wejścia rozporządzenia w życie, a nie po wdrożeniu ich do prawa krajowego przez państwa, jak w przypadku dyrektyw. Akceptacja nowych przepisów przez państwa członkowskie miało miejsce w połowie grudnia 2024 roku.
Co zakłada nowe rozporządzenie?
Od 2030 roku zakazana będzie sprzedaż miniaturowych produktów w plastikowych opakowaniach. Regulacje obejmą takie produkty jak keczup i musztarda w plastikowych saszetkach, śmietanka do kawy, cukier czy miniaturowe kosmetyki, które dostępne są w hotelach czy w regularnej sprzedaży “dla podróżujących”. Ponadto, zakazem zostaną objęte opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa, np. na długie ogórki, sprzedawane w ilości poniżej 1,5 kg, a także plastikowe torebki na herbatę. Unia argumentuje nowe przepisy ograniczeniem sytuacji, gdzie małe produkty pakowane są w wielkie opakowania, pozostawiając w połowie puste paczki. Dystrybutorzy napojów i żywności na wynos za 5 lat będą zobligowani do oferowania klientom możliwości korzystania z własnego pojemnika, zarówno na napoje gorące, jak i jedzenie.
Wraz z przepisami zostały przedstawione wytyczne dotyczące minimalnej zawartości materiałów w opakowaniach, które pochodzą z recyklingu. Do 2030 roku wszystkie opakowania będą musiały być recyklingowane. Równocześnie zmniejszono dopuszczalną wartość substancji chemicznych w opakowaniach, takich jak związki per- i polifluoroalkilowe.
Przepisy UE zaczną w pełni obowiązywać 12 sierpnia 2026 roku, 18 miesięcy po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym UE. Jest ono elementem Europejskiego Zielonego Ładu.
Zobacz również: Zakaz rejestracji aut spalinowych jednak nie przejdzie? UE zmienia zdanie
Źródło: Wiadomości Handlowe, RMF, Money.pl
Fot: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.