Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jest plan dla górnictwa. Spółdzielnie rozwojowe “światełkiem w tunelu”, mają zapewnić miejsca pracy

Jest plan dla górnictwa. Spółdzielnie rozwojowe “światełkiem w tunelu”, mają zapewnić miejsca pracy

Polska ma coraz mniej czasu, aby odpowiedzieć na pytanie, jak w sprawiedliwy sposób przeprowadzić transformację energetyczną. Nowy raport CoopTech Hub pokazuje krok po kroku model spółdzielczej transformacji: oparty o gwarancję zatrudnienia, spółdzielnie rozwojowe, partycypację, zielone i cyfrowe innowacje. Zobacz, na czym polega plan dla gónictwa w Polsce. 

Reklama

Plan dla górnictwa w Polsce

Transformacja energetyczna w Polsce musi przyspiezyć, mimo protestów środowisk takich jak Solidarność, która w październiku protestowała przeciwko zamknięciu kopalni w Turowie.

Nowy raport CoopTech Hub – pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych –mówi, jak należy przeprowadzić sprawiedliwą transformację i pokazuje plan dla górnictwa. Jedną z podstawowych kwestii jest zapewnienie górnikom miejsc pracy. Raport nosi tytuł Spółdzielcza transformacja. Operacjonalizacja sprawiedliwej transformacji dla regionów węglowych w Polsce.

Tak wypowiadają się o nim jego twórcy:

 — Dotychczasowy model oparty o monokultury produkcyjne i paliwa kopalne wyczerpał się. Wskazujemy taki sposób zmiany, który stworzy stabilny rynek pracy i umożliwi rozwój lokalnej gospodarki dzięki inwestycjom w zielone i cyfrowe rozwiązania. Potrzeba do tego planowania w długim horyzoncie czasowym — mówią Jan J. Zygmuntowski, Dyrektor programowy CoopTech Hub i Joanna Erbel, Liderka Klubu samorządowego CoopTech Hub.

Do tej pory w Polsce nie udało się uzyskać zadowalających rezultatów. Istnieje jednak nowy pomysł na pokonanie starych problemów.

Nowy pomysł na transformację energetyczną

Wszystkie dotychczasowe próby transformacji regionów górniczych natrafiały na barierę na etapie operacjonalizacji. Eksperci CoopTech Hub proponują innowacyjne narzędzia polityki gospodarczej – spółdzielnie rozwojowe, gwarancję zatrudnienia i partycypację pracowników


Model spółdzielczej transformacji jest również opłacalny – koszt na poziomie 1/3 środków samego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji pozwoli rozwiązać problem strukturalnego bezrobocia we wszystkich regionach węglowych w Polsce.

Propozycja spółdzielczej transformacji była przez ok. pół roku konsultowana z najważniejszymi organizacjami dialogu społecznego: pracodawcami branży węglowej, górniczymi związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi, zielonymi ruchami społecznymi i z samymi samorządowcami, którzy najbardziej potrzebują rzeczowego doradztwa w przeddzień sprawiedliwej transformacji.

 — Taki model transformacji może stanowić dobry początek zmian na szerszą skalę w gospodarce oraz rozpowszechniania takich idei jak spółdzielczość czy gwarancja zatrudnienia. Stanowi więc korzystną społecznie i klimatycznie alternatywę dla szerzącego się coraz bardziej niestabilnego i opartego o wyizolowanie pracownika modelu rynku pracy, co jest szczególnie ważne i uderzające w młodych komentował przedstawiciel strony społecznej w trakcie spotkania ekspertów i interesariuszy wokół raportu.

 — Jest zagrożenie, że pieniądze, nawet duże pieniądze na sprawiedliwą transformację nie załatwią problemu. Osłony socjalne, odprawy czy szkolenia są niewątpliwie potrzebne – ale nie stworzą miejsc pracy. A gdy nie będzie miejsc pracy, to za dziesięć, dwadzieścia lat w regionach górniczych nie będzie życia. Nie można też opierać strategii rozwoju wyłącznie na nadziei ściągnięcia inwestorów spoza regionu, jak pokazuje niedawny przykład wycofania się firmy Johnson&Matey z Wielkopolski Wschodniej.

Dlatego cieszę się, że podczas wczorajszego spotkania wokół raportu CoopTech Hub do jednego stołu zasiedli związkowcy, ekolodzy, samorządowcy i eksperci. To środowiska, które mocno się różnią. Ale coraz więcej ich przedstawicieli widzi w spółdzielczej transformacji szansę na odsunięcie groźby strukturalnego bezrobocia i depopulacji polskich regionów górniczych — mówi dr Mateusz Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Pacjent Europa, będącego pomysłodawcą powstania raportu.

Raport dostepny jest do pobrania na stronie CoopTech Hub.

Chcesz wiedzieć więcej o transformacji energetycznej w Polsce i Europie? Zobacz artykuł:

źródło: mat.prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.