Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemcy wycofują węgiel 8 lat wcześniej niż wstępnie zakładano!

Niemcy wycofują węgiel 8 lat wcześniej niż wstępnie zakładano!

Niemcy postawili sobie ambitny cel, planując wycofywanie zużycia węgla już do 2030 roku, czyli osiem lat wcześniej niż zakładali wcześniej. Dokładnie w tym samym roku kraj chce, by 80% energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Czy plany naszego zachodniego sąsiada są możliwe do zrealizowania?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Niemiecka władza

We wtorek, 23 listopada Niemieccy Socjaldemokraci (SPD), Zieloni i Wolni Demokraci negocjowali utworzenie nowego rządu.

Olaf Scholz, lider Niemieckiej Partii Socjaldemokratycznej, ogłosił w środę plan w ramach porozumienia, zgodnie z którym były wicekanclerz będzie rządził krajem na czele trójpartyjnej koalicji Zielonych i Wolnych Demokratów.

Niemcy chcąc sprostać oczekiwaniom Unii Europejskiej dotyczącym neutralności klimatycznej, obierają politykę klimatyczną za najważniejszy obszar działalności.

woQH8zu4Apgl5aAEwk6Un3LWC54plee28TOxz6EMufkR3LKEz0AW

Fot: Olaf Scholz/ źródło: gettyimages.com

Plany na przyszłość

Osoby kształtujące niemiecką politykę chcą przede wszystkim doprowadzić do zmniejszenia emisji o 65% w stosunku do wyniku z 1990 roku. 

Dodatkowo Niemcy zobligowani są, by do końca dekady zredukować produkcję gazów cieplarnianych o co najmniej 70%. Jest to warunek konieczny do osiągnięcia celu zawartego w porozumieniu paryskim.

Ponadto, zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, koniec sprzedaży samochodów spalinowych planują na 2035 rok.

Strony chcą również dopuścić „niebieski” wodór, czyli produkcję wodoru z gazu ziemnego z emisją CO2, które będą “wychwytywać” w podziemnych lub podmorskich magazynach.

O Polskich planach wodorowych można przeczytać w artykule:

Czy niemieckie założenia są możliwe do osiągnięcia?

źródło: reuters.com, j99news.com, yrtnews.com,techcrunch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.