Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

3 przykłady zastosowania robotów w rolnictwie przyszłości

3 przykłady zastosowania robotów w rolnictwie przyszłości

Automatyka w połączeniu ze sztuczną inteligencją zaczyna dominować w każdym sektorze życia człowieka. Podobnie jest z przemysłem rolniczym, w którym pojawiają się innowacyjne i ułatwiające pracę rolnikom  rozwiązania. Technologia pozwala wdrożyć znacznie bardziej zrównoważone narzędzia. Przyjrzyjmy się trzem nowatorskim robotom, które pracy w polu się nie boją!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

1) Zbieracz owoców

Robot Rubion belgijskiej firmy Octinion służy do zrywania owoców z drzew i krzewów. Radzi sobie nawet z najdelikatniejszymi owcami, takimi jak truskawki, czy jagody.

Jest to o wiele atrakcyjniejsze rozwiązanie dla właścicieli ogromnych plantacji niż zatrudnianie pracowników sezonowych. Jednorazowe zbiory wykonywane przez specjalnie zatrudnioną grupę sprawiają, że wszelkie owoce, które dojrzały przed lub po czasie zbiorów pozostają na polach i gniją.

Robot, zbierający owoce przez cały rok jest dużo bardziej zrównoważonym rozwiązaniem, ograniczającym marnowanie żywności.

pUuy5fY6Yf4x1c5sk0K9tDY3LqnZVDE6h1U2d mOH4cHnCCr KazgDd22724jo2M2UgB6 HN5gfSFXqabVuZkpY5usjwgmTBhg0rWbLsJkUswZVLktb5fib4DiBkuUzE0TdllKpf

Fot.: zbieracz owoców/źródło: octinion.com

2) Eko-szkielet

Według spisu rolnego USDA z 2012 roku średni wiek rolnika wynosił od 50 do 58 lat. W tym wieku mogą się już pojawić pewne dolegliwości, a organizm nie jest już tak sprawny jak w młodości.

Zespół inżynierów z Virginia Tech opracował eko-szkielet, by pomóc rolnikom w podeszłym wieku radzić sobie z problemami zdrowotnymi w czasie pracy. Urządzenie zmniejsza nacisk na kolana i plecy.

Fot.: eko-szkielet/ródło: vt.edu

3) Drony

Drony nie są zupełnie nową technologią, od lat są już wykorzystywane do robienia zdjęć pól w trybie z lotu ptaka. 

Jednak firma Corteva Agriscience z siedzibą w Wilmington w stanie Delaware postanowiła dołożyć do dronów dodatkowe funkcje. Produkują sprzęt, który pozwala na natychmiastowy wgląd w stan gleby. Pozwala on ocenić ją pod względem występowania chorób i szkodników. 

Takżę firma PrecisionHawk z siedzibą w Raleigh w Karolinie Północnej proponuje podobne rozwiązanie. Ich dron dzięki zaawansowanym czujnikom może gromadzić dane z obszarów o powierzchni od 500 do 1000 akrów w mniej niż jeden dzień.

Fot.: Rozwiązanie frimy PrecisionHawk/źródło: precisionhawk.com

źródło: precisionhawk.com, vt.edu, octinion.com, smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.