Nowe wyniki badań pokazują, że mieszkańcy Poznania coraz chętniej sięgają po kranówkę. Wzrost to efekt działań edukacyjnych, które podejmuje spółka Aquanet, dostawca wody dla Poznania.
Spółka zbadała poziom zużycia kranówki w Poznaniu i może być zadowolona z wyników – coraz więcej mieszkańców wybiera do picia wodę z kranu. W tej chwili używanie kranówki deklaruje 63 proc. ankietowanych. Badanie „Zaufanie do jakości wody dostarczanej przez spółkę Aquanet” jest przeprowadzane co roku. W latach 2013-2018 około 50 proc. respondentów deklarowało picie wody z kranu, 1/3 przyznała, że pije kranówkę często.
Z najnowszego raportu wynika, że w 2019 roku nastąpił znaczący wzrost użycia kranówki do picia. W 2018 roku 52 proc. ankietowanych nie kupowało wody butelkowanej i deklarowało picie wody z kranu, w 2019 roku już 63 proc. Dodatkowo wzrosła regularność stosowania kranówki – w 2018 roku było to 29 proc., w 2019 roku już 41 proc. Wzrost został zanotowany we wszystkich grupach wiekowych.
Spółka Aquanet prowadzi zajęcia edukacyjne, które mają na celu promowanie nawyku picia wody z kranu. To między innymi program „Plusk” skierowany do najmłodszych – w trakcie zajęć dzieci poznają sekrety produkcji wody. Spółka zapewnia też saturatory podczas wydarzeń kulturalnych i w trakcie upałów. Wody można napić się z biodegradowalnych kubeczków. Firma odpowiada też za instalację poidełek w szkołach, a ostatnio także na lotnisku w Ławicy pasażerowie mogą napić się wody z kranu. Podobne poidełka są już w Warszawie, Krakowie czy Katowicach.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.