Już 63 proc. mieszkańców Poznania pije kranówkę

Nowe wyniki badań pokazują, że mieszkańcy Poznania coraz chętniej sięgają po kranówkę. Wzrost to efekt działań edukacyjnych, które podejmuje spółka Aquanet, dostawca wody dla Poznania. 

Spółka zbadała poziom zużycia kranówki w Poznaniu i może być zadowolona z wyników – coraz więcej mieszkańców wybiera do picia wodę z kranu. W tej chwili używanie kranówki deklaruje 63 proc. ankietowanych. Badanie „Zaufanie do jakości wody dostarczanej przez spółkę Aquanet” jest przeprowadzane co roku.  W latach 2013-2018 około 50 proc. respondentów deklarowało picie wody z kranu, 1/3 przyznała, że pije kranówkę często.

Z najnowszego raportu wynika, że w 2019 roku nastąpił znaczący wzrost użycia kranówki do picia. W 2018 roku 52 proc. ankietowanych nie kupowało wody butelkowanej i deklarowało picie wody z kranu, w 2019 roku już 63 proc. Dodatkowo wzrosła regularność stosowania kranówki – w 2018 roku było to 29 proc., w 2019 roku już 41 proc. Wzrost został zanotowany we wszystkich grupach wiekowych.

Spółka Aquanet prowadzi zajęcia edukacyjne, które mają na celu promowanie nawyku picia wody z kranu. To między innymi program „Plusk” skierowany do najmłodszych – w trakcie zajęć dzieci poznają sekrety produkcji wody. Spółka zapewnia też saturatory podczas wydarzeń kulturalnych i w trakcie upałów. Wody można napić się z biodegradowalnych kubeczków. Firma odpowiada też za instalację poidełek w szkołach, a ostatnio także na lotnisku w Ławicy pasażerowie mogą napić się wody z kranu. Podobne poidełka są już w Warszawie, Krakowie czy Katowicach.