Wiadomości OZE Już 63 proc. mieszkańców Poznania pije kranówkę 25 listopada 2019 Wiadomości OZE Już 63 proc. mieszkańców Poznania pije kranówkę 25 listopada 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Nowe wyniki badań pokazują, że mieszkańcy Poznania coraz chętniej sięgają po kranówkę. Wzrost to efekt działań edukacyjnych, które podejmuje spółka Aquanet, dostawca wody dla Poznania. Reklama Spółka zbadała poziom zużycia kranówki w Poznaniu i może być zadowolona z wyników – coraz więcej mieszkańców wybiera do picia wodę z kranu. W tej chwili używanie kranówki deklaruje 63 proc. ankietowanych. Badanie „Zaufanie do jakości wody dostarczanej przez spółkę Aquanet” jest przeprowadzane co roku. W latach 2013-2018 około 50 proc. respondentów deklarowało picie wody z kranu, 1/3 przyznała, że pije kranówkę często. Z najnowszego raportu wynika, że w 2019 roku nastąpił znaczący wzrost użycia kranówki do picia. W 2018 roku 52 proc. ankietowanych nie kupowało wody butelkowanej i deklarowało picie wody z kranu, w 2019 roku już 63 proc. Dodatkowo wzrosła regularność stosowania kranówki – w 2018 roku było to 29 proc., w 2019 roku już 41 proc. Wzrost został zanotowany we wszystkich grupach wiekowych. Spółka Aquanet prowadzi zajęcia edukacyjne, które mają na celu promowanie nawyku picia wody z kranu. To między innymi program „Plusk” skierowany do najmłodszych – w trakcie zajęć dzieci poznają sekrety produkcji wody. Spółka zapewnia też saturatory podczas wydarzeń kulturalnych i w trakcie upałów. Wody można napić się z biodegradowalnych kubeczków. Firma odpowiada też za instalację poidełek w szkołach, a ostatnio także na lotnisku w Ławicy pasażerowie mogą napić się wody z kranu. Podobne poidełka są już w Warszawie, Krakowie czy Katowicach. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.