Kalifornia inwestuje w rozwój elektromobilności

Mimo faktu, że USA odchodzi od polityki czystej energii, stan Kalifornia zmierza w odwrotnym kierunku. Realizuje właśnie rekordową w kraju inwestycję w rozwój elektromobilności. Komisja Użyteczności Publicznej tego stanu zatwierdziła budżet czterech publicznych firm transportowych – 738 milionów dolarów przeznaczonych zostanie na „przyspieszenie szerokiej adaptacji transportu elektrycznego”. To efekt wprowadzonych w 2015 roku nowych regulacji dotyczących czystej energii i starań wycofania paliw kopalnych z transportu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ta ogromna inwestycja to jednak nie koniec. Zatwierdzono właśnie 15 pilotażowych, mniejszych programów. Ich łączny budżet to 43 miliony dolarów. Mają one za zadanie zelektryfikować autobusy pasażerskie i szkolne, a także pomóc w elektryfikacji transportu ciężarowego, samochodów będących na wyposażeniu lotnisk, pojazdów rolniczych itd. Pilotażowe programy realizowane mają być przez rok, a potem uruchomione zostaną większe środki.

Programy adresowane są głównie do regionów, które od dawna borykają się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Przyspieszenie adaptacji pojazdów elektrycznych na tych terenach ma dać największe, wymierne korzyści dla mieszkańców. Publiczne inicjatywy mają sfinansować instalację stacji ładowania samochodów elektrycznych i modernizacje sieci przesyłowej, aby była możliwa instalacji ładowarek pojazdów elektrycznych w prywatnych domach.