Kanada przeznacza 458 milionów dolarów na przyspieszenie elektromobilności

W budżecie kanadyjskiego rządu Justina Trudeau przeznaczonych zostanie 458 mln dolarów, aby przyspieszyć przejście na czystsze pojazdy. Cel to korzystanie z transportu o zerowej emisji najpóźniej do 2040 roku.

Zgodnie z planem zapewnienia przejścia na transport bezemisyjny nabywcy samochodu elektrycznego lub wodorowego o wartości poniżej 45 tys. dolarów otrzymają pomoc w wysokości 5 tys. dolarów oraz ulgę podatkową dla firmy, które wybierają te pojazdy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W tym roku wejdzie w życie 3-letni fundusz na zachęty finansowe w wysokości 300 mln dolarów, który umożliwi wszystkim Kanadyjczykom skorzystanie z pomocy na przejście na transport zeroemisyjny. Obecnie tylko mieszkańcy dwóch prowincji mogą uzyskać taką pomoc. Rząd Kolumbii Brytyjskiej oferuje obecnie 5 tys. dolarów jako zachętę do zakupu pojazdu o zerowej emisji, podczas gdy w Quebecu mieszkańcy mogą uzyskać dostęp do pomocy finansowej w wysokości 8 tys. dolarów. Firmy otrzymają również pełne odliczenie podatku na zakup pojazdów niezanieczyszczających w pierwszym roku rozruchu.

Zachęty te są odpowiedzią na niedawno opublikowany raport Kanadyjskiej Rady Doradczej ds. Klimatu, w którym zalecono uruchomienie wsparcia do tys. dolarów dla pojazdów o zerowej emisji lub hybrydowych przez co najmniej dwa lata.

Zachęta powinna być dostępna przez co najmniej dwa lata, aby pomóc zlikwidować różnicę między kosztami początkowymi pojazdów elektrycznych w porównaniu z modelami benzynowymi lub wysokoprężnymi, dzięki czemu pojazdy elektryczne będą bardziej przystępne dla Kanadyjczyków o średnich i niższych dochodach” – czytamy w raporcie.

Dodatkowe 5 mln dolarów zostanie przeznaczone na umożliwienie Transport Canada współpracy z producentami samochodów w celu wprowadzenia celów sprzedaży pojazdów o zerowej emisji dla pojazdów z ceną producenta na poziomie niższym niż 45 tys. dolarów.